Muzeum w Treblince samodzielną instytucją

Obecnie trwają rozmowy dotyczące wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje tam utworzenie samodzielnej instytucji kultury w przeciągu roku.

Pomiędzy MKiDN a zarządem województwa mazowieckiego prowadzone są zaawansowane rozmowy na temat wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach, utworzenia z niego samodzielnej instytucji kultury oraz podjęcia wspólnego prowadzenia.

W tym roku również ministerstwo planuje podjęcie współprowadzenia: Muzeum w Treblince, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała, że zarząd województwa wyraził już zgodę na wydzielenie oddziału Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince ze struktury Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz utworzenie nowej instytucji kultury pod nazwą „Muzeum – Miejsce Pamięci po Niemieckim Obozie Zagłady i Obozie Pracy w Treblince”.

Jednak do końca nie dopięto tej sprawy. Według rzeczniczki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, do dziś nie ma uzgodnionej treści umowy o współprowadzeniu ani projektu statusu nowej instytucji, do których przygotowania zobowiązało się ministerstwo.

Obóz w pobliżu stacji kolejowej Treblinka został utworzony przez Niemców późną wiosną 1942 r. Stworzyli oni tam dwa obozy: pracy i zagłady. Z przeprowadzonych badań wynika, że tam śmierć poniosło 912 tys. Żydów. Wśród nich był m.in. pedagog Janusz Korczak wraz ze swoimi podopiecznymi. Obecnie muzeum zajmuje nieogrodzony obszar kilkunastu hektarów. W 1964 r. powstał tam pomnik. W kolejnych latach ustawiono kamienie z nazwami miejscowości, z których przywożono do obozów Żydów. Od 2010 r. w tym miejscu istnieje niewielki pawilon muzealny.

Źródła: niezalezna.pl, dzieje.pl, rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*