My, Naród ꘡ Recenzja

J. Lepore, My, Naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone fascynują chyba od zawsze! Już od momentu swego powstania, budzą zainteresowanie opinii międzynarodowej. Trend ten w ostatnim stuleciu nasilił się jeszcze bardziej, kiedy stały się – nie bójmy się tego powiedzieć – mocarstwem światowym. I właśnie dziś tyle się o ich mówi. I choć wydaje się, że i historia tego kraju jest tak bardzo „przegadana”, a przez to jasna i bez tajemnic, ta książka daje możliwość spojrzenia na dzieje USA z nowej perspektywy.

„My, Naród” Jill Lepore –  wybitnej amerykańskiej historyk, wywodzącej się z Uniwersytetu Harvarda,  stanowi próbę syntezy oraz analizy historii państwa, która wydaje się być tak bardzo znana. Oprócz nowatorskiego spojrzenia na nie tak znów długie dzieje Stanów Zjednoczonych, autorka zaprezentowała czytelnikowi ogromną dawkę informacji, analiz i logicznych wniosków na temat państwa o tak bogatej, ale jak się okazuje pełnej kontrastów historii. A to wszystko w jednym tomie. Ogromnym, to prawda, bo liczącym ponad 800 stron.

Pozycja ta spełnia wszelkie wymagania naukowej monografii i z pewnością do takowych można ją zaliczyć. Narracja ją wypełniająca jest, więc prawdziwie naukowa i dlatego nie do każdego może trafić. I z pewnością trzeba ją czytać z otwartym i sprawnym umysłem. Nie jest to dobra lektura „do poduszki”, bo po przeczytaniu nie tak szybko daje o sobie zapomnieć.   

Napisać, że książka jest o historii USA to nie napisać nic. „My, Naród” opowiada o niej w sposób bardzo nowatorski. Narrację zaś skonstruowała w ciekawy i niezwykle plastyczny sposób, co pozwala wczuć się w opisywane wydarzenia.

Lepore w publikacji bardzo sprawnie ujmuje w jednym opracowaniu bardzo szeroko omawia skąp likowane wątki historii USA. Jednak nie tylko w granicach historii porusza się stworzona przez nią narracja. Uważny czytelnik napotka w książce też zagadnienia związane z polityką (tą odległa, jak i tą współczesną), geopolityką a nawet socjologią.

W mojej opinii tematyka społeczna w ogóle jest jakoś szczególnie bliska Lepore, bo wspomina o niej często i poświęca jej o niebo więcej uwagi niż inni badacze. I wydaje mi się, że bardzo mocno przemawia to na korzyść publikacji. Publikacji w mojej opinii świetnie napisanej i wydanej, za co słowa uznania należą się też polskiemu wydawcy i tłumaczowi, którzy naprawdę dobrze wykonali swa pracę.

Reasumując: „Ma, Naród” jest naprawdę świetnie napisaną książką na temat historii USA. Może jest troszeczkę za bardzo naukowa, ale w mojej ocenie tylko dzięki temu zyskuje. Bardzo kompleksowo omawia zagadnienia związane z dziejami współczesnego mocarstwa światowego, co czyni ją pozycją obowiązkową dla każdego historyka. Nie ważne – pasjonata czy zawodowca. Dodatkowo jej cudna treść i piękne wydanie czynią z niej pozycję wprost idealną na prezent.

Wydawnictwo Poznańskie

Ocena recenzenta: 6/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*