Na duńskiej wyspie Bornholm odkryto kilkaset rzeźbionych kawałków skał z Epoki Kamienia

W rejonie obszaru Vasagård na południowym Bornholmie znaleziono ponad 300 rzeźbionych fragmentów skał pochodzących z Epoki Kamienia.

Duńczycy często określają miejsce wypoczynku na Bornholmie mianem „słonecznej wyspy” dlatego niedawno znalezionym w tym rejonie skalnym artefaktom z Epoki Kamienia nadano nazwę „kamieni słońca”.

Małe kawałki skał zostały pokryte rysunkami wykutymi przez ludzi z epoki kamienia sprzed 5000 lat. Około 300 kamieni i fragmentów zyskało swoją nazwę od okrągłego kształtu i kolistych rzeźbień pokrywających ich powierzchnię, które wydają się promieniować ze środka. Rysunki na kamieniach przypominają pola, zboże i inne wzory. Niektóre ozdobione są pajęczynami. Naukowcy nie są jeszcze pewni znaczenia i celu znalezionych kamieni. „To jest pytanie za milion dolarów” – powiedział Lars Larsson, emerytowany profesor Uniwersytetu w Lund w Szwecji. „Nie można dokładnie określić do czego były używane”. Kamienie znaleziono w rejonie zwanym Vasagård w południowej części Bornholmu. „Znaczna część kamieni jest bardzo zużyta, wygląda więc na to, że ktoś chodził z nimi w kieszeni” – powiedział Finn Ole Sonne Nielsen, główny archeolog z Muzeum w Bornholmie, który współpracował podczas wykopalisk z Duńskim Muzeum Narodowym, Uniwersytetem w Aarhus i Uniwersytetem w Kopenhadze. „Obszar Vasagård wygląda jak społeczeństwo Epoki Kamienia” – powiedział Nielsen. Pierwszy „kamień słońca” znaleziono w 1995 roku na terenie innego obszaru kulturowego – Rispebjerg, około 8 kilometrów na wschód od Vasagard.

Źródła: cphpost.dk
Fot: Muzeum Bornholm 

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*