Na jordańskiej pustyni Martwego Ognia odkryto setki kamiennych grobowców sprzed 4 000 lat

Odkrycia kilkuset starożytnych grobowców na terenie pustyni Martwego Ognia w Jordanii dokonała grupa naukowców z Holandii. Odnalezione grobowce mają postać kamiennych kopców i wież. Niektóre spośród grobów liczą ponad 4 000 lat.

Archeolodzy z Holandii prowadzący badania w Jordanii natrafili na skupisko kilkuset kamiennych grobowców w kształcie kopców i wież, pochodzących przypuszczalnie sprzed 4 000 lat (niektóre spośród grobów mają znacznie więcej niż 4 000 lat). Region na terenie którego dokonano odkrycia jest tak odludny, że jeden z wcześniejszych badaczy nazwał go Ziemią Martwego Ognia. Wynika to z tego, że na sporej części tego obszaru znajdują się rozległe pokrywy czarnych law wulkanicznych i bazaltowych skał. Według naukowców odkrycie w tym miejscu ludzkich pochówków rzuci nieco światła na historię osadniczą tego terenu, jak również na warunki w jakich egzystowała na przestrzeni tysiącleci miejscowa ludność. Jak ustalili archeolodzy obszar wykopalisk przez okres mniej więcej 1500 – 2000 lat pozostawał praktycznie niezamieszkany. Przypuszczalnie do porzucenia terenu przez miejscową ludność doszło z powodu zmiany klimatu. Taki stan rzeczy w zasadzie trwa do chwili obecnej – występujący tu klimat jest na tyle nieprzyjazny, że mieszkają w tym miejscu niewielkie grupy ludności. Według naukowców jednym z dowodów na poparcie tej teorii jest odkryty w tym miejscu cmentarz składający się z 50 kamiennych kopców, który przestał być używany około czterech tysiącleci temu (choć według najnowszych badań jeszcze w I wieku naszej ery żyli w tym miejscu ludzie).

Archeolodzy odkryli w Jebel Qurma dwa wyraźnie różniące się między sobą typy kamiennych grobowców – te powstałe w trzecim tysiącleciu przed Chrystusem miały postać kamiennych stosów (kopców), natomiast groby wybudowane w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem posiadały bardziej złożoną konstrukcję i miały kształt kamiennych wież. Do budowy niektórych spośród grobowców użyto kamieni ważących ponad 300 kilogramów. Grobowce w kształcie wież miały wysokość 5 metrów i średnicę 1,5 metra, do ich budowy użyto spłaszczonych płyt bazaltowych. Uważa się, że grobowce były znakiem bogactwa i prestiżu, czego zważywszy na ogromną liczbę odkrytych w tym miejscu grobowców nie można powiedzieć o cmentarzu w Jebel Qurma.

Źródła: live science.com, dailymail.co.uk

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*