„Na swoim? U siebie? Wśród swoich?”. Naukowcy o pierwszych powojennych latach na Ziemiach Zachodnich i Północnych | Konferencja

Dwa dni, trzynaście paneli i ponad 60 badaczy przeszłości. Tak w liczbach przedstawia się konferencja naukowa organizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” pod patronatem Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, która odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia 6 i 7 listopada 2017 r.

To jedno z pierwszych wydarzeń naukowych odbywających się pod patronatem Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, poświęcone realiom powojennego życia na ziemiach, które w 1945 roku zostały włączone w granice Polski. W konferencji „Na swoim? U siebie? Wśród swoich? Pierwsze lata na Ziemiach Zachodnich i Północnych” weźmie udział ponad 60 prelegentów z całej Polski. Do Wrocławia przyjadą reprezentanci uczelni wyższych, ośrodków naukowych, placówek muzealnych, oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej oraz bibliotek.

Celem konferencji jest prezentacja wyników najnowszych badań z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, oraz pogłębienie dyskusji na temat następstw przesunięcia granic Polski po II wojnie światowej dla nowych i dotychczasowych mieszkańców tych terenów. Wymiana ludności, odbudowa zniszczonych miast, zerwanie więzi społecznych, oswojenie nowej przestrzeni i przede wszystkim budowa tożsamości, przy jednoczesnym poczuciu tymczasowości i zagrożenia, stanowią bowiem o wspólnym, wyjątkowym i ponadregionalnym doświadczeniu ludności Ziem Zachodnich i Północnych.

Szczegóły oraz pełny program konferencji dostępny jest na stronie www.szzip.pl. Wstęp wolny. W programie konferencji wernisaż wystawy „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”, którą premierowo od 6 listopada do końca roku będzie można zwiedzić w Centrum Historii Zajezdnia. Później wystawa wyruszy w trasę po Polsce.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*