Najstarszy dokument powiązany z chrześcijaństwem i Jezusem nie ma z nimi nic wspólnego

Przez wiele lat sądzono, że tekst ten jest najstarszym dokumentem mającym powiązania z chrześcijaństwem i Jezusem. Jednak nie ma z nimi nic wspólnego.

Dokument ten to kawałek marmuru, z zapisanym w grece dekretem wydanym przez niewymienionego z imienia cesarza. Władca wprowadza w nim kare śmierci za bezczeszczenie grobów oraz zwłok zmarłych.

Na podstawie analizy lingwistycznej ustalono, że tekst pochodzi sprzed ok 2000 lat. Pojawiły się hipotezy, że nowe przepisy zostały wydane w związku z rozpowszechnianiem przez chrześcijan informacji o zmartwychwstaniu Chrystusa. 

Jeśli hipoteza ta miałaby być prawdziwa, to marmur na którym spisano dekret powinien pochodzić z Bliskiego Wschodu, czyli z terenu gdzie dokument został wprowadzony.

Nowe analizy chemiczne wykazały, że marmur pochodzi z kamieniołomu na greckiej wyspie Kos, położonej południowo – zachodnich wybrzeżach obecnej Turcji. To jednak wskazuje na to, że dekret ma związek z bezczeszczeniem grobu i zwłok tyrana z Kos Nikiasa.

Nikias objął władze w Kos po 50 r. p.n.e. Został obalony w latach 30 – tych I w. p.n.e. Wiadomo, że jego ciało zostało wyciągnięte z grobu i rozczłonkowane. Zbezczeszczenie zwłok władcy odbiło się głośnym echem. Jakiś czas później, grecki poeta Krinagoras z Mityleny użył przykładu Nikiasa, jako symbolu odwrócenia się fortuny. Autorzy najnowszych badan uważają, że dekret cesarski został w reakcji na postępowanie mieszkańców Kos i miał on uspokoić sytuacje w regionie. Jeśli okaże się, że mają rację, to dokument został wydany przez cesarza Augusta.

„Jest praktycznie niemożliwe, by marmur, na którym spisano edykt obowiązujący w Judei pochodził z Kos. Nasza hipoteza odnośnie Nikiasza również nie jest 100 – procentowo pewna, ale to najlepsze wyjaśnienie” – mówił profesor Kyle Harper, z University of Oklahoma, który stal na czele grupy badawczej.

Christopher Jones z Uniwersytety Harvarda, ekspert w dziedzinie rzymskich i greckich inskrypcji, choć nie brał udziału w badaniach grupy badawczej, to przyznaje, chemiczne związki wspomnianego marmuru z Kos to zupełnie nowe odkrycie. Nowa hipoteza wymaga jednak odpowiedzi na kilka pytań.

Nikiasz był stronnikiem Marka Antoniusza, który z królową Egiptu Kleopatra walczył w wojnie domowej przeciwko Oktawianowi, przyszłemu cesarzowi Augustowi. Wojna zakończyła się w 31 r. p.n.e. Nie wiadomo dlaczego cesarz August miałby reagować na zbezczeszczenie zwłok kogoś, kto wspierał jego wrogów.

John Bodel, historyk z University of Providence próbuję rozwiązać te zagadkę. Według niego dekret Augusta może być reakcja na dużo większy problem. Z inskrypcji i tekstów prawniczych wiadomo, że coraz częściej dochodziło do ataków na groby lokalnych, skorumpowanych władców. Atak na grób Nikiasza mógł mieć równie spektakularny charakter, ale nie był niczym niezwykłym. Wyspa Kos leży u wybrzeży Azji Mniejszej, a to właśnie stamtąd rozprzestrzeniła się praktyka bezczeszczenia grobów nielubianych władców. To właśnie m.in. dlatego wielu historyków od dawna spierało się czy tekst inskrypcji ma cokolwiek wspólnego z Jezusem Chrystusem.

Autorzy najnowszych badań zidentyfikowali miejsce pochodzenia marmuru określając wartość węgla – 13 i tlenu – 18. Spośród wszystkich przebadanych kamieniołomów epoki najbardziej przypominał on ten, który znajduje się na wyspie Kos. Robert Tykot z University of South Florida zauważył, że są potrzebne dalsze badania, w tym zawartości strontu i manganu. Jednocześnie przestrzega, że ktoś w XIX w. mógł mieć dostęp do marmuru z Kos oraz wiedzę w jaki sposób stworzyć inskrypcje. Dopóki nie datujemy dokładnie zabytku, nie będziemy pewni, czy to nie jest falsyfikat.

O zabytku wiadomo tylko, że w 1878 r. nabył go w Paryżu, kolekcjoner Wilhelm Froehner. Nabywca twierdził, że został wysłany z Nazaretu, ale tego twierdzenia nie jesteśmy w stanie potwierdzić.

Źródło: kopalniawiedzy.pl     

Fot. Wikimedia Commons                                                        

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*