Najstarszy Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w Polsce

Wdzięczność Ocalonych Żydów

W sierpniu 1944 roku, gdy Mielec wyzwoliła Armia Czerwona radości nie było końca. Wszyscy ukrywający się u Szyfnerów Żydzi przeżyli lata wojny i jej okrucieństwa. Ocaleni Żydzi opuścili jednak ziemię mielecką. Rodzina Zuckerbrodtów wyemigrowała do Manchester, a następnie do Londynu, a Maksymilian Gross został urzędnikiem państwowym w Warszawie, pracując w Ministerstwie Handlu[17]. Nie zapomniał on nigdy o swych wybawcach. Po latach, w jednym z  listów do Eugeniusza Szyfnera napisał: (…) do 1944 w różnych okresach czasu, których obecnie, z powodu tak długiego upływu czasu nie pamiętam, względnie dokładnie nie mógłbym ustalić, p. Eugeniusz Szyfner wraz ze swoją rodziną, udzielili mi schronienia w mieszkaniu, przez nich zajmowanym w Chorzelowie, gdzie się ukrywałem przed Niemcami, którzy mnie poszukiwali, uzyskawszy wiadomość, że się w tych okolicach ukrywam. W tych ciężkich dla mnie czasach, poszukiwany przez gestapo i żandarmerię, p. Eugeniusz Szyfner i jego rodzina, udzielili mnie zupełnie bezinteresownie pomoc, przechowując mnie i żywiąc, narażając się na karę śmierci, za udzielenie mi pomocy[18].

Eugeniusz Szyfner od 9 marca 1942 roku, gdy Niemcy w ramach operacji Reinhardt zlikwidowali gminę żydowską w Mielcu, do sierpnia 1944 roku przechowywał w ukryciu dziewięciu Żydów, w tym pięcioosobową rodzinę Hellerów, Maksymiliana Grossa, a także małżeństwo Matyldę i Dawida Zuckerbrodtów  i ich córkę.

Praca zawodowa

Eugeniusz i Jego Żona Stanisława, 60 rocznica ślubu, 11 kwietnia 2015 
Eugeniusz i Jego Żona Stanisława, 60 rocznica ślubu, 11 kwietnia 2015

Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej ukończył w latach 1946 – 1948 Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, zdając 12 maja 1948 roku egzamin dojrzałości w Liceum Handlowym[19]. Po maturze rozpoczął pracę zawodową w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec, gdzie w latach 1947-1990 pracował kolejno na stanowiskach: księgowy, starszy księgowy, kierownik sekcji, starszy ekonomista, samodzielny referent ds. inwentaryzacji, samodzielny referent ekonomiczny, specjalista gospodarki materiałowej[20]. W dniu 11 kwietnia 1955 roku poślubił Stanisławę Marię Pietrykę, a młode małżeństwo udało się w podróż poślubną do Sandomierza[21].

W okresie pracy zawodowej ukończył w 1970 roku wyższe zawodowe studia administracyjne na UMCS. Rozpoczął wówczas po nich także zaoczne studia prawnicze  na Uniwersytecie Jagiellońskim[22]. Pasją życia okazała się jednak turystyka. Jako instruktor PTTK organizował wycieczki i wyjazdy do znanych miejscowości w Polsce, w które zabierał córki – Lidkę, Halinę i Renatę. Ulubionymi i wielokrotni odwiedzanymi przez nich miejscowościami były  w lecie Krynica, Muszyna, Busko Zdrój, Rabka, jeziora Wigry, a zimą Zakopane. Jednak w pamięci na zawsze utkwił mu ukochany Nałęczów, z którego pozostały wspomnienia i zdjęcia z ukochanymi córeczkami. 

E.Szyfner, Jego żona Stanisława i Córka Halina - fotografia rodzinna, zbiory Eugeniusza Szyfnera, 3 grudnia 2016 r.
E.Szyfner, Jego żona Stanisława i Córka Halina – fotografia rodzinna, zbiory Eugeniusza Szyfnera, 3 grudnia 2016 r.

Społeczny edukator Holokaustu

Po wojnie udzielał informacji i pokazywał miejsca martyrologii żydowskiej w Mielcu i w okolicy, a także wpływał na znajomych na zmianę ich poglądów, niechęci i uprzedzenia do Żydów. Pozyskiwał coraz więcej zwolenników przyjaźni polsko – żydowskiej, budując mosty pojednania pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem[23].

Po wojnie odbył szkolenia edukacyjne w Oświęcimiu, a od 1966 r. do 2000 r. organizował wycieczki do obozów zagłady Żydów, w których uczestniczyła młodzież i pracownicy mieleckich zakładów pracy. Za tę pracę nie brał żadnego wynagrodzenia. Wystarczyły mu satysfakcja, że obsłużył dużą ilość wycieczek z krajów Europu Środkowo – Wschodniej, zapoznając wszystkich, do czego doprowadził antysemityzm. Z sentymentem wspomina wycieczki z Jugosławii i Węgier. Pokazywał wszystkim okrutną i wstrząsającą zbrodnię Holokaustu dokonaną przez nazizm[24].

Utrzymywał przez długie lata kontakty z żydowską rodziną Tomasza i Aleksandra Busiów[25]. Zostało to również potwierdzone przez stronę żydowską na prelekcji Eugeniusza Szyfnera o Holokauście  w  Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu 29 września 1997 roku[26].

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*