Najstarszy strop Pomorza Zachodniego

W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie w gminie Banie odkryto kilka dni temu najstarszy dotąd znany na Pomorzu Zachodnim polichromowany strop. O znalezisku poinformowano na oficjalnej stronie WUOZ w Szczecinie. To właśnie specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonali tego odkrycia.

Polichromia jest umieszczona na więźbie dachowej, a pochodzi z II poł. XVI wieku. „Tak określona metryka zabytku uprawnia stwierdzenie, że strop z Górnowa jest najstarszym znanym stropem polichromowanym na Pomorzu Zachodnim!” – wyjaśnił PAP Michał Dębowski z WUOZ w Szczecinie. Dokładną datę wykonania polichromii szacuje się na ok. 1550-1575r. Takie precyzyjne określenie wieku malowideł było możliwe dzięki analizom prof. dr. hab. inż. Marka Krąpca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ten sposób, udało mu się dowieść, że jest to najstarsza tego typu polichromia na całym Pomorzu Zachodnim.

Według informacji na stronie WUOZ obecnie prowadzone są rozmowy nt. udostępnienia chętnym całego stropu po uprzednim zabezpieczeniu i konserwacji więźby.

Damian Bączkiewicz

Zdjęcie poglądowe – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*