Najważniejszy telefon Trzeciej Rzeszy sprzedany na aukcji

Telefon III Rzeszy: Adolf Hitler pod koniec wojny cały czas korzystał ze swojego niepowtarzalnego telefonu wydając desperackie rozkazy swoim wojskom, które uciekały przed aliantami i sowietami.

W domu aukcyjnym „Alexander” w Stanach Zjednoczonych na aukcje został wystawiony osobisty telefon Fuhrera. Telefon został nazwany „najbardziej zbrodniczą bronią II wojny światowej”. Wiadomym jest, że rozkazy, które Hitler przekazywał swoim podkomendnym poskutkowały serkami tysięcy ofiar, desperackimi obronami danej lini frontu czy też szaleńcze ataki złości Wodza Trzeciej Rzeszy, które poskutkowały śmiercią ze strachu w szeregach Wermachtu i SS.

Nie została podana tożsamość osoby, która finalnie wygrała Telefon Fuhrera. Wiadomo, że został sprzedany za 238 tysięcy dolarów. Cena wywoławcza stanowiła 100 tysięcy dolarów.

Po upadku Berlina żołnierze Armii Czerwonej znaleźli telefon w bunkrze Hitlera. Z biegiem czasu przekazali go kapralowi armii brytyjskiej Ralphowi Raynerowi, który zachował pamiątkę swoim dzieciom.

Wiadomym jest, że jest to unikat. Na telefonie znajduje się imię i nazwisko Adolfa Hitlera oraz swastyka z orłem, które stanowią symbole Trzeciej Rzeszy.

Źródło: rmf24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*