Neandertalczycy potrafili stworzyć klej

Neandertalczycy potrafili stworzyć klej. To odkrycie ujawnia ich wyższe zdolności poznawcze

Nowe badania rzucają światło na wyższe zdolności poznawcze neandertalczyków. Okazuje się, że neandertalczycy potrafili stworzyć klej

Na podstawie analizy narzędzi z Le Moustier, naukowcy odkryli, że Neandertalczycy potrafili stworzyć klej i używać go do produkcji narzędzi, co rzuca nowe światło na ich zaawansowane umiejętności poznawcze i techniczne.


W skrócie:

  • Naukowcy odkryli ślady kleju w artefaktach wytworzonych przez Neandertalczyków. Artefakty pochodzą z Le Moustier w Francji.
  • Wytwarzanie kleju można uznać za przejaw bardziej zaawansowanych procesów poznawczych. Klej był również produkowany przez wczesnego człowieka rozumnego w Afryce.

Odkrycia z Le Moustier

Niedawno opublikowane badanie w Science Advances rzuca światło na dokonania techniczne Neandertalczyków. Grupa naukowców z New York University, University of Tübingen i Strasbourg University zbadała artefakty pochodzące z Le Moustier w Francji. Są to przedmioty wcześniej nie badane, które nie były tknięte od lat 60. XX wieku i które znajdują się w Muzeum Prehistorii i Historii Dawnej w Berlinie.

Le Moustier to stanowisko archeologiczne znajdujące się w regionie Akwitania w Francji. W 1908 i 1914 roku odkryto tam dwa szkielety Neandertalczyków, które datowane są na 40 000 – 50 000 lat! Wraz z nimi skrywały się intrygujące narzędzia takie jak skrobaki, płatki i ostrza, na których naukowcy zauważyli bitum zmieszany z dużą zawartością ochry – prehistoryczny klej!

Neandertalczycy potrafili stworzyć klej

Dotychczas tworzenie kleju w prehistorii przypisywano wczesnemu człowiekowi rozumnemu w Afryce. Ostatnie odkrycia naukowców na czele z Patrickiem Schmidtem pokazują jednak, że jego przodek – Neandertalczyk – był również na tyle zdolny i miał możliwości intelektualne, aby go stworzyć i używać go w produkcji narzędzi.

Radu Iovita z New York University tak komentuje ostatnie odkrycia: Te zadziwiająco dobrze zachowane narzędzia pokazują rozwiązanie techniczne zasadniczo podobne do przykładów narzędzi wytwarzanych przez wczesnych ludzi współczesnych w Afryce, ale dokładna receptura odzwierciedla jego neandertalską wersję, czyli produkcję uchwytów do narzędzi ręcznych.

Naukowcy na czele z Patrickiem Schmidtem zauważyli, że wielka ilość ochry mogła zmniejszyć skuteczność neandertalskiego “kleju” – mógłby on nie sprawdzić się w umieszczaniu broni na trzonku, jak na przykład w toporach. Wysoka zawartość ochry w kleju miałaby mieć jednak dobre zastosowanie jako uchwyt ręczny do narzędzi służących cięcia i skrobania. Według naukowców, miałby on poprawić ich solidność i sztywność.

Kleje mieszane są uważane za jeden z pierwszych przejawów współczesnych procesów poznawczych, które są nadal aktywne

– zauważył Patrick Schmidt, z University of Tübingen.

Odkrycia kleju w artefaktach z Le Moustier są krokiem do większego zrozumienia możliwości poznawczych i technicznych Neandertalczyków. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o ich sposobie życia, który odkrywają przed nami kolejne badania.

Nasze badanie pokazuje, że wczesny Homo sapiens w Afryce i neandertalczycy w Europie mieli podobne wzorce myślenia. Ich technologie klejenia mają takie samo znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji człowieka

– dodał Patrick Schmidt.


Źródła:

  • New York University, Neanderthals’ usage of complex adhesives reveals higher cognitive abilities, scientists discover, Psych.Org [dostęp: 22.02.2024].
  • Schmidt P., Radu I., Charrié-Duhaut A., Möller G., Namen A., Dutkiewicz E., Ochre-based compound adhesives at the Mousterian type-site document complex cognition and high investment, “Science Advance”, vol. 10, no. 8 [dostęp: 22.02.2024].
  • Bennett M., Neanderthals May Have Used Glue to Get Themselves Out of Sticky Situations, Discover Magazine [dostęp: 22.02.2024].

Fot. Żywa rekonstrukcja myśliwego w Muzeum Neandertalczyka w Mettmann w Niemczech. Źródło: Neanderthal-Museum, Mettmann

Comments are closed.