Neandertalczycy wymarli wcześniej, niż nam się wydaje

Naukowcy twierdzą, że ostatnim miejscem, gdzie najdłużej przetrwali neandertalczycy był Półwysep Iberyjski. Powtórna analiza narzędzi kamiennych wykazała, że homo sapiens przybył na te tereny 43000 lat temu, a nie jak do tej pory sądzono – 35000 lat temu. Takie odkrycie pozwala twierdzić, że zarówno na Półwyspie Iberyjskim, jak i w innych częściach Europy neandertalczycy wymarli w tym samym czasie.

 Neandertalczycy żyli setki tysięcy lat. Wraz z pojawieniem się homo sapiens zaczęli oni wymierać. Do tej pory uważano, że ten gatunek pojawił się 35000 lat temu na Półwyspie Iberyjskim. Elementy narzędzi odnalezionych na Gibraltarze świadczą nawet o pojawieniu się ich 32000 lat temu.

Francisco Jiménez – Espejo wraz z grupą przyjaciół uważają, że obalili wcześniejsze teorie. Przebadali oni narzędzia, które odnaleziono w jaskini Bajondilla (okolice Malagi) i według nich narzędzia te pokazują inny styl, niż reprezentowany przez neandertalczyków. Analiza radiowęglowa wykazała, że zbadane artefakty mają 43000 lat. Oznacza to, że homo sapiens pojawił się już wtedy na terenie półwyspu.

Badaczka z Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Planca w Niemczech, Katerina Douka, podaje, że wyniki analiz są prawdopodobne. Orędownikiem tej teorii jest także Rachel Wood z Australian National University. Według niej niemożliwe byłoby, żeby homo sapiens rozprzestrzeniał się na terenie Półwyspu Iberyjskiego dłużej niż 8 – 10 tysięcy lat. Kilka lat temu ta badaczka stwierdziła, że naukowcy mają problem z datowaniem wymarcia neandertalczyków.

Nie wszyscy są jednak pozytywnie nastawieni do tego, co głosi Jiménez – Espejo. João Zilhão z Uniwersytetu w Barcelonie przypomina, że wcześniejsze teorie badacza także dotyczyły datowania i także nie zostały potwierdzone. Badacz jaskini w Bajondilla wyjaśnia, że z obecnymi ustaleniami zgadza się wielu naukowców.

Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*