Nie pługiem lecz piórem. Dlaczego tak niewielu Żydów zajmowało się rolnictwem?

W 70 r. n.e. Żydzi byli niepiśmiennym ludem żyjącym główniej w Ziemi Izraela i Mezopotamii i zajmującym się rolnictwem. Jednak jeszcze przed 1492 rokiem stali się niewielką grupą piśmiennych mieszkańców miast. Specjalizowali się w rzemiośle, handlu, udzielaniu pożyczek i medycynie, żyjąc w różnych miejscach Starego Świata. Co spowodowało tę zasadniczą zmianę?

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski odbędzie się 8 grudnia (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny.

Profesor Eckstein odpowie na to pytanie analizując z perspektywy ekonomicznej piętnaście stuleci jego zdaniem kluczowych dla żydowskiej historii. W książce „Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów” Maristella Botticini i Zvi Eckstein dowodzą, że ta zmiana nie wynikała, jak dotąd sądzono, z ograniczeń prawnych w stosunku do Żydów. Sekret tkwi w zmianach, jakie dokonały się w obrębie samego judaizmu.

Po roku 70 n.e. pojawił się społeczny nakaz, by każdy Żyd czytał i studiował Torę i wysłał swoich synów do szkoły. Przez następne wieki Żydzi, którym zabrakło na to pieniędzy, najczęściej zmieniali religię. Kilka wieków później, w okresie rozkwitu cywilizacyjnego, dało to jednak Żydom sporą przewagę w społeczeństwach dotkniętych powszechnym analfabetyzmem. Właśnie w tym czasie upowszechniły się wśród nich rzemiosło i handel. Wzrosła także mobilność Żydów związana z poszukiwaniem nowych możliwości zarobkowania, co doprowadziło do powstania ogólnoświatowej diaspory.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*