Nieciekawe losy gnojewskiego kościoła świętych Szymona i Judy Tadeusza

Kościół ten pochodzi z I poł. XIV wieku. W chwili obecnej pilnie potrzebuje wymiany mocno przeciekającego dachu, jednak nie będzie to możliwe bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kościół z gminy Miłoradz ma ponad 650 lat i jest jednym z najstarszych w Europie budynków sakralnych o szkieletowej konstrukcji (tzw. mur szachulcowy). Kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej popadał w ruinę, jednak w 2009 roku Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku przejął zabytek. Do tej pory uzyskali oni trzykrotną pomoc od MKiDN. W ubiegłym roku trzeba było wzmocnić konstrukcję murów.

Wewnętrzne wzmocnienia silnie spękanych średniowiecznych murów uważam za technologiczny majstersztyk. Wiązki nierdzewnych prętów osadzone zostały w otworach o długości 4 metrów. Zatrzymaliśmy odchylanie ściany prezbiterium – wyjaśnia Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału TOnZ.

Z powodu przeciekającego dachu zostały wypłukane warstwy malarskie bezcennych polichromii z 1717 roku. Na decyzję Ministerstwa czekają od października 2017 roku. Ceramiczne dachówki mają zastąpić deski i papę.

To czas najwyższy, bo w niektórych miejscach dach zaczął przeciekać po około dziewięciu latach od czasu zabezpieczenia deskowaniem i papą – dodaje Korzeniowski.

Źródło: malbork.naszemiasto.pl
Fot: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*