Niecodzienny pogrzeb w poznańskiej Farze

W piątek 9 listopada w krypcie poznańskiej Fary odbyły się niecodzienne uroczystości pogrzebowe. Podczas nabożeństwa pożegnano po raz kolejny doczesne szczątki 120 osób, które archeolodzy odnaleźli, prowadząc badania na placu Kolegiackim.

W poznańskiej Farze złożono ponownie złożono do grobów szczątki 120 osób, których szkielety odkryto podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie Placu Kolegiackiego, gdzie to w przeszłości mieściła się kolegiata pw. św. Marii Magdaleny a obok cmentarz parafialny. Przez lata składano w obu tych obiektach składano ciała zasłużonych poznaniaków. I to właśnie je odkryli naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytety Adama Mickiewicza, podczas badań na historią miasta, prowadzonych pod kierunkiem prof. Marcina Ignaczaka.

Pochowane dotychczas szczątki to jedne z pierwszych ekshumowanych i zbadanych szkieletów, ujawnionych na terenie poddanym badaniom. Badania archeologiczne i antropologiczne są prowadzone w dalszym ciągu i dotyczą kolejnych wydobytych spod ziemi szczątków. W związku z tym kolejne setki ekshumowanych ciał czekają na ponowny pochówek.

Prowadzone badania i analizy mają rozszerzyć naszą wiedzę na temat historii miasta i regionu w kilku stuleciach na przestrzeni dwóch epok. Pochówki z Placu Kolegiackiego pochodzą, bowiem z okresu od XIII– XVIII stulecia.

Źródło: gloswielkopolski.pl
Fot.: Wikimedia Commons

Autor: Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*