Niemowlę i nastolatkowie. Prehistoryczne odkrycie w Anglii

Miejscem odkrycia jest Royal School of Artilery w Larkhill. Znalezisko spoczywało w miejscu budowy nowego boiska sportowego.

Zleceniodawcą archeologów jest ADCW, który jest wykonawcą siedziby regimentów i wielu innych obiektów w ramach brytyjskiego Army Basing Program. Przed rozpoczęciem budwy wykonawcom zależało, aby sprawdzić teren budowy czy na jego miejscu nie ma żadnych śladów przeszłości i artefaktów o wartości historycznej.

Na terenie budowy archeolodzy znaleźli trzy groby. Ruth Panes, kierownik projektu archeologii Wessex, powiedział: Z trzech pochówków jedno było niemowlęciem, a dwa pozostałe zostały zidentyfikowane poprzez ocenę osteologiczną jako nastolatkowie w wieku od 15 do 17 lat.

Jeden z nieboszczyków jest pochowany w pozycji przykucniętej. Taka pozycja pochówku jest charakterystyczna dla okresu pomiędzy 2400r., a 1600r. przed naszą erą. W innym miejscu budowy infrastruktury wojskowej odnaleziono ślady prehistoryczne jak i współczesne. Narzędia wykonane z krzemienia, a tuż obok fundamenty trzech budowli z okresi II wojny światowej. Archeolodzy odkryli także rowy na chore i uschnięte drzewa. Jest to dowód, że teren budowy był kiedyś zalesiony.

Źródło: salisburjournal.co.uk

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*