Niesamowite znalezisko w Sulejowie. Przypadkiem odnaleziono bunkier

W Sulejowie trwają prace związane z rewitalizacją centrum miasta. Na Placu Straży ma zostać położona nowa nawierzchnia granitowa. W czwartek robotnicy odkryli jednak nieznany wcześniej bunkier.

Na chwilę obecną nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzi schron i czy został wybudowany przez Polaków. Został on jednak zabezpieczony i sprawdzony przez specjalistów. Reszta prac ma być wznowiona, z pominięciem tego miejsca.

Wraz z nową nawierzchnią granitową ma zostać położona nawierzchnia na schody, jezdnia, wjazdy do posesji i chodniki. Przy ul. Krakowskiej powstaną nowe miejsca parkingowe.

Sulejów jest miastem położonym w powiecie piotrowskim (województwo łódzkie). Według danych z 2015 roku miasto liczy 6334 mieszkańców. W latach 1975–1998 administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego. Jest to prywatne miasto duchowne, własność opactwa cystersów.

Opactwo zostało założone w miejscu, które obecnie nazywa się Podklasztorze. Prawa miejskie miasto uzyskało w połowie XIII wieku, potwierdził je Władysław Łokietek w 1308 r.

Wielkim wydarzeniem w historii miasta był wiec, który odbył się 20-23 czerwca 1318 r. Na tym wiecu uroczyście przyjęto warunki papieskie i uchwalono wznowienie Królestwa Polskiego. Wystosowano prośbę do papieża Jana XXII aby wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka. W poselstwie do Awinionu wysłano biskupa kujawskiego Gerwarda.

Zniszczenia podczas potopu szwedzkiego spowodowały upadek miasta. W 1819 r. skasowano klasztor cysterski, a Sulejów stał się miastem rządowym. W latach 1870–1927 Sulejów był pozbawiony praw miejskich i został włączony do zbiorowej gminy wiejskiej Łęczno, a od 1912 r. stanowił osobną gminę, ale nadal nieposiadającą praw miejskich. W 1927 r. Sulejów odzyskał prawa miejskie, co przyczyniło się do jego szybszego rozwoju.

Źródło: epiotrkow.pl

Fot: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*