Niezwykła proteza córki egipskiego kapłana

Egiptolodzy z Uniwersytetu w Bazylei przeprowadzili badania nad 3000-letnią drewnianą protezą dużego palca prawej nogi. Należała ona niegdyś do córki egipskiego kapłana. Odnalezioną ją w nekropolii niedaleko Luksoru (dawniej Teby).

Archeolodzy jednogłośnie okrzyknęli starożytną protezę „sensacyjnym znaleziskiem”. To nadzwyczajne odkrycie udowadnia, że mieszkańcy starożytnego Egiptu byli bardzo pomysłowi, a ich rzemiosło nad wyraz rozwinięte. Dzięki najnowszej technologii naukowcom udało się dokładnie zbadać drewnianą protezę. Prawdopodobnie była ona montowana kilkakrotnie, by zapewnić jak największy komfort jej posiadaczce. Zwróćmy uwagę na to, że Egipcjanie przeważnie nosili sandały, zatem stopa musiała być rzeczywiście idealnie dopasowana do buta, stąd pewnie tak duża ilość poprawek. Jak zapewnia archeolog Andrea Loprieno-Gnirs dawne protezy palców są rzadkie, ale nie niespotykane. Przypomnijmy słynny artefakt z British Muzeum, zwany Dużym Palcem Greville’a Chestera. Jego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska kolekcjonera. W 1881 roku przekazał on zabytek muzeum. Proteza była wykonana z materiału przypominającego karton.

Dodajmy, że na potrzeby owych badań Uniwersytet w Bazylei nawiązał współpracę z Muzeum Egipskim w Kairze oraz Instytutem Medycyny Ewolucyjnej Uniwersytetu w Zurychu. Dzięki dofinansowaniu przez Swiss National Science Foundation zespół mógł przystąpić do prac
w okolicach Luksoru pod koniec 2015 roku.

Źródło: swissinfo.ch

Fot.: Wikimedia Commmons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*