Niezwykle rzadka moneta wybita w 1819 roku wystawiona na sprzedaż za 100 tys. funtów

W Wielkiej Brytanii na sprzedaż wystawiono niezwykle rzadki okaz numizmatyczny. Mowa to o monecie z 1819 roku przedstawiającej podobiznę króla Jerzego III Hanowerskiego. I właśnie w tym tkwi jej unikatowość. W podobiźnie, jaką przedstawia. Tę unikatowość wyceniono na 100 tys. funtów.

Historyczne numizmaty cieszą się na Wyspach Brytyjskich sporą popularnością a ich najrzadsze okazy niezależnie od ceny wywoławczej zazwyczaj odnajdują nabywców. Te, którą niedawno wystawiono na aukcji w Londynie jest szczególnie unikatowa. Oprócz tego, że została wybita w roku 1819 przedstawia niezwykle rzadko prezentowanego na angielskich monetach władcę. Mowa tu o królu Jerzym III (dla Brytyjczyków– George III) zwanym Hanowerskim, panującym w Wielkiej Brytanii w latach 1760-1820. Choć rządził krajem w niespokojnym okresie wojen napoleońskich i zwycięsko przeprowadził go przez tę zawieruchę dziejową, numizmatyka brytyjska portretowała go rzadko po jego czasach.

W roku urodzin królowej Wiktorii miało jednak zostać wybitych nieco ponad 3,5 tys monet z podobizną Jerzego III. Teraz, jedną nich, której autentyczność potwierdziła angielska Mennica Królewska, wystawiono na sprzedażna zawrotną sumę 100 tys. funtów. Najprawdopodobniej jednak znajdzie ona nabywcę bezproblemowo, a jej cena przewyższy cenę wywoławczą.

Źródło: msn.com
Fot. Independent Digital News & Media Limited

Dawid Siuta

One Comment

  1. Mam identyczną monetę 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*