Niezwykłe znalezisko w jeziorze Miedwie. Nurkowie odkryli wrak radzieckiego myśliwca MiG – 15

Na dnie jeziora Miedwie pod Stargardem (zachodniopomorskie) przez ponad 60 lat leżał wrak radzieckiego samolotu myśliwskiego MiG – 15. Na wrak myśliwca natknęła się niedawno grupa nurków – poszukiwaczy skarbów.

Podczas ekspedycji na jeziorze Miedwie ogon myśliwca wypatrzył na sonarze Dariusz de Lorm. Jego koledzy potraktowali tę informację jako żart. Jednocześnie nurkowie nie mieli już gazu by zejść pod wodę i potwierdzić relację kolegi. Postanowili wrócić w to miejsce w innym terminie. Udało się tego dokonać całkiem niedawno w ramach prowadzonej akcji eksploracyjno – historycznej „Jezioro Tajemnic”. Kiedy nurkowie nie wracali przez 40 minut, wiedzieliśmy, że coś znaleźli. Potwierdziły to ich uśmiechy, gdy się wynurzyli – opowiadał de Lorm. Jego przypuszczenia okazały się słuszne – na dnie zbiornika leżał radziecki samolot myśliwski MiG – 15. Zobaczyliśmy najpierw jakiś kawał blachy. Zaraz, zaraz. To wygląda jak skrzydło. Oczy robią się większe od maski nurkowej. Emocje są nie do opisania. Świadomość, że widzi się coś, czego nikt nie widział na oczy dobre pół wieku, jest nie do opisania – powiedział Andrzej Kosko, jeden z nurków, który brał udział w akcji. Sama akcja była dość niebezpieczna ze względu na sporą ilość sieci i żyłek w miejscu położenia wraku. Samolot jest w czterech częściach – ogon ze statecznikiem i jednym skrzydłem, dwie części silnika i resztki kabiny. Niewielkie części, m. in. przednie koło w całkiem dobrym stanie, leżą rozrzucone na dnie w pobliżu. Nurkowie poszukiwali informacji na temat historii znalezionego MiGA – 15 i ustalili, że na początku lat 50 – tych XX wieku maszyna w trakcie lotu szkoleniowego wpadła w tzw. płaski korkociąg. Na pokładzie samolotu znajdowali się wówczas zawodowy pilot i kursant, którzy katapultowali się, a myśliwiec uderzył o taflę jeziora. Niestety katastrofę udało przeżyć się tylko jednej osobie – bardziej doświadczonemu pilotowi, pułkownikowi Bałakinowi. Kursant prawdopodobnie utopił się lub zmarł w wodzie z wychłodzenia.

Na razie odkrywcy wspólnie z przedstawicielami stargardzkich władz zastanawiają się co zrobić ze znaleziskiem. Ze strony nurków padła propozycja pozostawienia wraku na swoim miejscu, a po jego oczyszczeniu samolot mógłby stać się podwodną atrakcją dla amatorów nurkowania.

Mikojan MiG – 15 to pierwszy masowo produkowany radziecki myśliwiec odrzutowy, wraz z amerykańskim North American F-86 „Sabre” i francuskim „Mystere” należał do najnowocześniejszych i najlepszych samolotów lat 50 – tych XX wieku. Maszyny tego typu brały udział w wielu konfliktach, największą sławę zdobyły podczas wojny koreańskiej (1950 – 1953), tocząc podniebne boje z lotnictwem alianckim. MiG – 15 był też podstawowym myśliwcem większości państw tzw. Układu Warszawskiego. Często brał udział w incydentach, do których dochodziło w okresie zimnej wojny na styku wrogich obozów.

Źródła: tvn24.pl, samolotypolskie.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*