Noc Muzeów w Poznaniu. Co warto zobaczyć?

Noc Muzeów jest już dla niektórych wręcz tradycją. Co roku każdy ma możliwość zwiedzić muzea biorące udział w wydarzeniu w ciepłą, wiosenną noc i to całkowicie za darmo. Noc ta przemienia się w spacer po wielu muzeach w mieście. Gdzie warto udać się w Poznaniu i na co zwrócić uwagę?

Głównym elementem listy muzeów biorących udział w wydarzeniu miasta Poznania jest Muzeum Narodowe i jego liczne oddziały. Są one oddalone od siebie w niewielkiej odległości: z głównego gmachu można szybko przedostać się spacerem na Stary Rynek, gdzie znajduje się wiele ciekawych jednostek do zwiedzenia. Są to przede wszystkim Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdujące się w poznańskim ratuszu w centrum Rynku, a naprzeciwko Odwach, tuż za nim Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, najstarsze muzeum o charakterze militarnym w Polsce. W wydarzeniu biorą też udział inne oddziały Muzeum Narodowego: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie czy Zamek w Gołuchowie. Z pozostałych muzeów udział biorą między innymi: Muzeum Utracone, czyli Brama Poznania, Muzeum Archeologiczne znajdujące się na jednej z ulic odchodzących od Starego Rynku. Po drodze z głównego gmachu Muzeum Narodowego na Stary Rynek warto zajrzeć do Biblioteki Raczyńskich, znajdującej się przy Pl. Wolności. Godna uwagi jest także Biblioteka PTPN oraz Centrum Kultury Zamek, przy którym znajduje się Muzeum Poznańskiego Czerwca ’56. Pełną listę instytucji biorących udział można znaleźć na stronie internetowej nocy muzeów w Poznaniu. Poniżej krótka lista eksponatów, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

Popiersie cesarzowej Plotyny, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Oddział Główny

Plotyna była jedyną żoną cesarza Trajana, żyła w I-II wieku n.e. Z jej wizerunkiem wybijano monety, a wśród Rzymian cieszyła się niezwykłym szacunkiem, była bowiem skromną i  życzliwą kobietą. W Muzeum Narodowym można obejrzeć jej popiersie z ok. 130 roku.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Fot. Wikimedia Commons
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Fot. Wikimedia Commons

Biblioteka Raczyńskich

Budynek Biblioteki jest XIX-wiecznym zbytkiem, a jako instytucja działa do dzisiaj. Często na jej terenie odbywają się wystawy czasowe. Jest wzorowana na styl francuski, paryskiego Luwru.

Fragment panoramy Bitwy pod Piramidami Wojciecha Kossaka, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek

Obraz został odnaleziony na początku lat 50. pod Poznaniem. Bitwa pod Piramidami miała miejsce w 1798 roku między Francuzami, a mamelukami. Fragment panoramy przedstawia szarżę mameluków. Samo Muzeum jest niezwykle bogate w eksponaty z różnych okresów, np. w broń, uzbrojenie ochronne, oporządzenie jeździeckie polskie i orientalne z XVII wieku, czy biżuterię wojskową.

Posąg króla Stanisława Augusta w Sali Sądowej, Muzeum Miasta Poznania, Ratusz na Starym Rynku

Posąg króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej
Posąg króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej

Sala Sądowa niegdyś służyła do rozpatrywania spraw sądowych, zachowało się jej sklepienie lustrzane. Na wprost do jej wejścia znajdują się okna, a miedzy nimi posąg króla Stanisława Augusta dłuta Augustyna Schöpsa. Stanisław August to ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Obelisk Ramzesa II, Muzeum Archeologiczne

Choć Muzeum jest pełne ciekawych eksponatów przedstawiających archeologię Sudanu, pradzieje Wielkopolski czy starożytną sztukę egipską, to szczególną uwagę warto zwrócić na obelisk faraona Ramzesa II. Obelisk ma ok. 3 m i nosi inskrypcje 3 faraonów. Jest to nie tylko jedyny obelisk faraoński w Polsce, lecz także jeden z niewielu w Europie.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Poznańskiego Czerwca '56, Fot. Wikimedia Commons
Muzeum Poznańskiego Czerwca ’56, Fot. Wikimedia Commons

Właściwie całe Muzeum jest godne uwagi, choćby ze względu na swą wartość historii regionalnej. Muzeum jest ściśle związane z wydarzeniami czerwca 1956 mającymi miejsce w Poznaniu i upamiętniające te wydarzenia. Znajduje się w Centrum Kultury Zamek przy ul. Święty Marcin, której imieniny obchodzą Poznaniacy w Dniu Niepodległości. Placówka ta gromadzi wszelkie zbiory na temat działalności antyprlowskiej i źródła historyczne głównie z terenu Wielkopolski. W Muzeum jest obecnych wiele zdjęć z czerwca 1956 roku i pamiątek z nim związanych, a także w ogóle z działalnością przeciwko ówczesnej władzy. Nie jest to jednak nużące Muzeum, w którym są po prostu wystawione fotografie i dokumenty. Muzeum ma charakter multimedialny i z pewnością zaciekawi nawet tych, którzy nie interesują się tym okresem historii.

Krużganek dziedzińca Zamku w Gołuchowie

Krużganek dziedzińca w Gołuchowie
Krużganek dziedzińca w Gołuchowie

Oczywiście wart uwagi jest cały Zamek w Gołuchowie, którego historia liczy blisko 400 lat. Od początku lat 50. Zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Oprócz podziwiania samej budowli można obejrzeć liczne obrazy, antyczne wazy czy nawet stare meble z dawnego wyposażenia.

Trakt Królewsko-Cesarski i Brama Poznania

Na koniec warto wybrać się do Bramy Poznania, placówki, która skupia się na historii Ostrowa Tumskiego. Jest to stosunkowo nowa instytucja, zaledwie 3-letnia. Można się do niej wybrać podążając głównym szlakiem turystycznym miasta, tzw. Traktem Królewsko-Cesarskim. Znajduje się na nim wiele miejsc godnych uwagi, w tym Katedra Poznańska czy kolegium jezuickie.

Przygotowała Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*