Nowa siedziba MCEAH przy Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz rozpoczyna pracę nad siedzibą Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w budynku tzw. Starego Teatru. Otwarcie ma nastąpić w 2019 r.

 Placówka muzealna czeka na oferty do 6 lutego 2017 r. Zakres projektu ma obejmować przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania „Starego Teatru” dla potrzeb działalności centrum edukacyjnego wraz z pracami konserwatorskimi.

W budynku ma znajdować się przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna o charakterze multimedialnym wraz z zapleczem technicznym i obsługowym. W obiekcie będą również urządzone m.in. sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, lektoria oraz pomieszczenia biurowe.

Budynek, która będzie siedzibą centrum edukacyjnego jest położony przy murach byłego niemieckiego obozu Auschwitz, w pobliżu Bloku 11. Podczas II wojny światowej, służył on jako magazyn. Składowano tam m.in. zapasy cyklonu B. Obecnie obiekt nie jest używany.

Muzeum posiada wszystkie niezbędne dokumenty. Do tej pory brakowało jedynie pieniędzy. We wrześniu 2016 r. wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał w Oświęcimiu umowę na dofinansowanie adaptacji zabytkowego budynku z funduszy UE. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 30 mln zł. Ponad 20 mln zł będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Według zapowiedzi, prace mają rozpocząć się w 2017 r. Otwarcie zaplanowano na połowę 2019 r.

 

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*