Nowe miejsca na liście UNESCO

Podczas 40. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w Stambule wpisano na listę 21 nowych obiektów.

Wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO to nie tylko duży prestiż, ale też szansa na przetrwanie. Wśród miejsc i obiektów nie brakuje cennych zabytków architektury.Ze względu na próbę nieudanego zamachu stanu w Turcji obrady przerwano nagle trzy dni przed końcem. Mają być kontynuowane w październiku w Paryżu. Komitetowi udało się wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO aż 21 nowych miejsc i obiektów takich jak: Filippi w Grecji – Filippi to starożytne greckie miasto. Do dziś zachowały się ruiny budowli, które w 356 r. p.n.e. wzniósł Filip Macedoński. Ani w Turcji – w Ani znajdują się ruiny i wiele cennych zabytków. Miasto było kiedyś stolicą Królestwa Armeńskiego. Czasy świetności przypadają na XI wiek, kiedy rządził Gagik I. Stećci w Bośni i Hercegowinie – to cmentarze pochodzące z późnego średniowiecza. Ich największą wartością są rzeźbione kamienne nagrobki.
Zespół modernistyczny w Pampulha – nowy zespół pałacowo-parkowy zaprojektowany przez Oscara Niemeyera, słynnego architekta. Domy zaprojektowane przez Le Corbusiera – Na liście UNESCO znalazło się aż 17 prac i projektów Le Corbusiera. System irygacyjny Quanat w Iranie – to starożytny Perski system nawadniania pól uprawnych w miastach i górach. Ahwar w Iraku – to zespół siedmiu miast dawnej Mezopotamii m.in. Uruk, Ur, Tell oraz Eridu, stojące w miejscu pozostałości sumeryjskich osiedli i miasteczek, które rozwinęły się pomiędzy 4 a 3 tysiącleciem p.n.e. w pobliżu delt rzek Tygrys i Eufrat. Ahwar położony jest na terenach bagiennych. Oprócz miejsc i obiektów ważnych dla światowej architektury i kultury, na liście znalazły się też skarby przyrody m.in. Jaskinie Gorham na Gibraltarze, Pustynia Daszt-e Lut w Iranie, najstarsze skamieliny na świecie w Mistaken Port w Kanadzie oraz park Kaczenczonga w Indiach u stóp Himalajów.

Źródło: „nowyzabytek.pl”
Fot.: Flaga UNESCO. Fot. Wikipedia COmmons.
Marika Matusiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*