Bitwa o Bydgoszcz 1945 | Recenzja

Krzysztof Drozdowski, Bitwa o Bydgoszcz 1945

Pięćdziesięciotrzystronicowe opracowanie wspomnień Obersta Paula Wurtha, wojskowego komendanta Bydgoszczy, zostało wydane nakładem poznańskiego wydawnictwa POMOST w ramach serii Front Wschodni w 2012 roku.

Książkę podzielono na pięć rozdziałów. W poszczególnych jej partiach zostają przedstawione kolejno: historia bydgoskiego garnizonu, przygotowania do obrony miasta, walki obronne, klęska niemieckich żołnierzy i – epilog, a mianowicie opis zniszczeń. Pracę wzbogacono o bibliografię, zawierającą zarówno polsko -, jak i niemieckojęzyczne pozycje książkowe. Recenzowana praca bogata jest w przypisy.

Tytułowa Bitwa o Bydgoszcz, która rozegrała się w dniach 21 – 27 stycznia 1945 roku i miała na celu wyzwolenie miasta, kosztowała życie około trzech tysięcy żołnierzy (około dwóch tysięcy żołnierzy rosyjskich i około tysiąca żołnierzy niemieckich). Paul Wurth był wówczas – jak wyżej wspomniano – wojskowym komendantem Bydgoszczy, ale i dowódcą odcinka miasta. W swoich wspomnieniach dokładnie opisuje ciężkie walki – od momentu, kiedy 21 stycznia między godziną piętnastą a szesnastą nastąpił pierwszy atak kompanii rosyjskiej, do momentu wycofania się z Bydgoszczy ostatnich oddziałów niemieckich sześć dni później. Samo miasto nie poniosło wówczas bardzo poważnych zniszczeń, natomiast – już po zakończeniu omawianych walk – żołnierze rosyjscy spalili Teatr Miejski, którego szczątki rozebrano w 1946 roku.

Autor książki – Krzysztof Drozdowski – jest urodzonym w 1985 roku bydgoszczaninem, członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Studiował historię na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się historią Bydgoszczy szczególnie w okresie drugiej wojny światowej. Publikuje w ,,Gazecie Pomorskiej’’, ,,Militariach Pomorskich’’, ,,Biuletynie Fundacji Pomorskie Archiwum Armii Krajowej” oraz ,,Kronice Bydgoskiej”.

Recenzowana pozycja jest naprawdę rzetelnym opracowaniem wspomnień. Wszelkie niedopowiedzenia, niedokładności w tekście Wurtha – zostały odpowiednio objaśnione w przypisach. Jestem również, nie ukrywam, bardzo rada z faktu wykorzystania tak obszernej literatury. Szczerze ją polecam do przeczytania – w szczególności pasjonatom historii drugiej wojny światowej. Ocena? Zdecydowanie 6 na 6!

Ocena recenzenta: 6 / 6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*