Nowoczesna historia Ostrowa Tumskiego

Projekt „Tu się wszystko zaczęło”mający na celu wyeksponowanie odkryć związanych z początkami polskiej państwowości rozpoczął się dwa lata temu i ma w nowoczesny sposób przedstawić historię Ostrowa Tumskiego. Dotyczy on głównie prezentacji reliktów, murów i fundamentów odkrytych przez archeologów w ciągu kilkunastu lat, pozostałości palatium Mieszka I oraz kaplicy Dobrawy.

Zgodnie z planem projekt miał być wykonany z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Wystąpiły jednak duże problemy techniczne i finansowe, które uniemożliwiły podjęcie inwestycji. Ze względu na to, że relikty pałacu znajdują się pod kościołem Najświętszej Maryi Panny. Prace związane z tym projektem byłyby zagrożeniem dla zniszczonych fundamentów kościoła. Powstanie takiego miejsca byłoby również bardzo kosztowne biorąc pod uwagę ustabilizowanie fundamentów i murów świątyni. Znaleziono jednak inne rozwiązanie. Postanowiono, że wystawa dotycząca odkryć archeologów w tym rejonie zostanie przygotowana we wnętrzu kościoła. Zaplanowano również możliwość zobaczenia murów palatium i wejścia do pałacu za pomocą wyzierników w szklanej posadzce. Jednak to rozwiązanie również było niemożliwe do wykonania, ponieważ palatium znajduję się na linii wzdłuż której znajdują się kolumny podtrzymujące strop świątyni. Projektanci musieli więc przeprowadzić kolejne zmiany. Teraz najbardziej prawdopodobne jest to, że wykonane zostaną plany naśladujące przebieg murów  dawnego pałacu Mieszka I i kaplicy Dobrawy. Budowle mają zostać zrobione w nowoczesny sposób, ze szkła akrylowego podświetlonego ledami tak by nie zmniejszyć efektu iluminacji kościoła NMP. Ma to przedstawić, jak dzisiejsza architektura zastąpiła to, co istniało w tym miejscu w okresie wczesnego średniowiecza.
W ramach tego projektu prowadzi się także prace konserwatorskie w świątyni, która znów ma być przeznaczona do celów sakralnych. Na drogach Ostrowa Tumskiego mają zostać oznaczone wały w poszczególnych stopniach rozwoju grodu poznańskiego. Wykonanie projektu „Tu się wszystko zaczęło” będzie kosztowało ponad 9,8 miliona złotych, Unia Europejska przeznaczy dofinansowanie w wysokości 8,3 miliona złotych. Inwestycja ma być ukończona w 2018 roku.

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Natalia Piechowiak

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*