Nurkowie oczyścili z sieci wrak niemieckiego Junkersa JU 88

Maltańscy płetwonurkowie usunęli sieci z wraku niemieckiego samolotu Junkers Ju 88 z czasów II wojny światowej. Junkers Ju 88 był jednym z najpopularniejszych i bezkonkurencyjnych samolotów, który do dziś stanowi jedną z niezwykle interesujących nurkowych atrakcji.

Heirtage Malta –  maltańska agencja muzeów i dziedzictwa kulturowego oraz grupa płetwonurków z klubu nurkowego ALTAM oczyściła z rybackich sieci niemiecki wrak samolotu Junkers Ju 88 z okresu II wojny światowej, który spoczywa na morskim dnie w pobliżu Saliny.

Przeprowadzona operacja nie należała do najłatwiejszych, gdyż usunięcie fragmentów sieci przez płetwonurków z pewnością było czasochłonne i wymagało dużych pokładów cierpliwości i zaangażowania.

Od wielu lat Heirtage Malta konsekwentnie czynni wszelkie starania by jak najlepiej chronić podwodne dziedzictwo Malty. Działania organizacji nie ograniczają się jedynie do jej ochrony, ważnym elementem działania jest także popularyzacja wyspy.

Zdaniem czasopisma „Times of Malta” wrak samolotu Junkers to jedynie pierwsza lokacja z zaplanowanych przez organizację  działań i operacji. W najbliższym czasie z sieci mają zostać usunięte kolejne wraki, którym organizatorzy chcą przywrócić dawny blask, tak by robiły niesamowite wrażenie na odwiedzających Maltę nurkach.

Źródło: divers24.pl, heitagemalta.org

Fot. Wikipedia

Tomasz Sumara

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*