Odkryto fragmenty 4 000-letniego gospodarstwa rolnego w Danii

W Vinge, w nowym miasteczku zbudowanym na północy Zelandii w Danii, odkryto zarys wielkiego gospodarstwa rolnego z okresu późnego neolitu. Dom ma 45,5 metra długości, 7,2 metra szerokości i ma 4000 lat.

Znalezisko okazało się wielkim wiejskim domem z późnego okresu neolitu. Do tej pory z tego okresu widzieliśmy tylko cztery takie domy tej wielkości – powiedział Jens Johannsen, archeolog z Muzeum Roskilde. „Dom jest prawie trzy razy większy od innych tego typu budynków z tego okresu i jest taki jedyny w tej okolicy”, dodał. Jego wielkość wskazuje na to, że jego właściciele byli bogatymi ludźmi.

Dom Vinge musiał należeć do członka wyższej klasy w tamtym czasie, ponieważ jest tak duży. Co więcej, jest to niezwykle interesujące, ponieważ jest to okres pierwszych elit w społeczeństwie.

Zdaniem Johannsen, właściciel musiał podróżować po Europie, nawiązywać kontakty z ludźmi, który mogli dostarczać mu brązu. Styl budynku pokazuje wpływu innych europejskich stylów – między innymi niemieckie cechy.

Źródło: cphpost.dk

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*