Odnaleziono list więźniów z Podgórza

Podczas rewitalizacji budynku pod przyszłe Muzeum Podgórza odnaleziono w jego ścianie butelkę z listem więźniów. Znalezisko pochodzi z czasów II wojny światowej.

W trakcie remontu budynku dawnego zajazdu pod świętym Benedyktem, gdzie ma zostać otwarte Muzeum Podgórza, które będzie stanowić oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pracownicy odnaleźli butelkę w ścianie. Po otwarciu butelki okazało się, iż w środku niej znajduje się list. Treść listu naniesiono na opakowanie z bibułek po papierosach, a brzmiała ona: „W roku 1942 pracowali przy remoncie tego więzienia aresztowani kierownik robót Julian Dorabiała – więzień Leon Parka – więzień Kmiecik Piotr Szczepanik, Wiśniewski Fran. Foryś Andrzej. Wszyscy z Krakowa – niewinni! W więzieniu zmuszeni przeprowadzali remont tej celi w roku 1942. Miecz. Partyka i Leon Pałka, obaj z Krakowa.”

Według pracowników Muzeum było to niczym wołanie o pamięć, które usłyszano po latach. Nie ustalono jeszcze niczego szczególnego o ludziach, których nazwiska znalazły się na liście. Wiemy jedynie, iż były to osoby zmuszone przez okupanta do prac rewitalizacyjnych obiektu, który ongiś pełnił rolę filii więzienia.

Od lat mieszkańcy Podgórza zabiegali o utworzenie muzeum w tej dzielnicy Krakowa, mając różne koncepcje co do lokalizacji owego oddziału. Znalezisko jednakże jest symbolicznym potwierdzeniem odpowiednio dobranego miejsca. Jak informuje Katarzyna Bury, jedna z pracownic oddziału Muzeum Podgórza – samo znalezisko stanie się częścią muzealnej ekspozycji, jako element głównej wystawy.

Oddział MHM Krakowa powstaje z inicjatywy lokalnej społeczności. Przygotowywana wystawa stała „Miasto pod kopcem Kraka”, będzie odpowiadać o historii i fenomenie Podgórza, o jego sukcesie przemysłowym, wielokulturowości oraz o lokalnej mitologii, i legendzie.

Źródła: dziennikpolski24.pl, gazetakrakowska.pl, krakow.naszemiasto.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*