Odnaleziono pociski na fregacie Ertugrul zatopionej u wybrzeży Japonii

Tureccy i Japońscy badacze skupieni wokół Muzeum Tureckiego w Kushimoto wydobyli podczas prac eksploracyjnych na fregacie Ertuğrul sześć pocisków artyleryjskich. Odnalezione tarcze należą do najstarszych tego typu.

Turecka fregata Ertuğrul wypłynęła z przyjacielską misją do Japonii w kwietniu 1889 roku. Miała za zadanie dostarczyć japońskiemu cesarzowi Meiji przyjacielską wiadomość od sułtana Abdülhamida II. 1 września 1889 roku fregata ruszyła w podróż powrotną. 18 września, podczas Tajfunu zatonęła w pobliżu prefektury Wakayama w południowej Japonii. Zorganizowano akcję ratunkową dla marynarzy. Niestety udało się uratować zaledwie 69 z nich. W oceanie utonęły 533 osoby.

Od stycznia bieżącego roku badacze z Muzeum Tureckiego w Kushimoto dokonali 120 nurkowań, w celu przeszukania wraku statku. Udało im się wydobyć sześć pocisków artyleryjskich pochodzących z arsenału statku. Trzy z nich ważą 52 kilogramy i mają wymalowane nazwisko Williama Pallisera – konstruktora jednych z pierwszych pocisków przeciwpancernych. Trzy kolejne ważą 30 kilogramów każda.

Tufan Turanli – szef prac wydobywczych prowadzonych przy fregacie powiedział, że pociski wyciągnięto z wraku leżącego na głębokości 17 metrów. Są to jedne z pierwszych pocisków przeciwpancernych w historii. Zaczęto je produkować w latach 60 XIX wieku. Począwszy od lat 80 zaczęły być wycofywane z użycia, wskutek uznania ich za przestarzałe.

Źródło: dailysabah.com

Fot.: Pociski odnalezione we wraku fregaty

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*