Pod średniowiecznym kościołem nieopodal Pałacu Lambeth, rezydencji arcybiskupa Canterbury w Londynie, odnaleziono szczątki pięciu arcybiskupów Canterbury.
W trakcie remontu odnaleziono kryptę, wewnątrz której znajduje się 30 trumien. Odkryliśmy wiele trumien – i jedna z nich miała na sobie złotą koronę – powiedział Karl Patten, kierownik budowy. Pozostałości mają pochodzić z XVII wieku. Christopher Woodward powiedział, że otrzymał wezwanie od budowniczych i natychmiast założył, że coś się nie udało w związku z projektem. Ale wow, to była korona – jest to mitra arcybiskupa, rozżarzona w ciemnościach – powiedział.
Dwie z trumien mają opis imienny. Jedna z nich należy do Richarda Bancrofta (1604-1610), druga do Johna Moore’a (1783-1855). Ten pierwszy nadzorował tłumaczenie angielskiej wersji Biblii – Biblii Króla Jakuba, opublikowanej w 1611 roku. Trzej kolejni arcybiskupi mieli być pochowani w skarbcu: Frederick Cornwallis (1768 do 1783), Matthew Hutton (1757-1758) i Thomas Tenison (1695 to 1715). Zidentyfikowano także sędziego na dworze arcybiskupa Canterbury. Woodward powiedział jednak, że nadal nie wiemy, kto jest tam na dole. (…)Ten kościół miał dwa życia: był to kościół parafialny w Lambeth, małej wiosce nad rzeką… ale był także czymś w rodzaju przybudówki do samego pałacu Lambeth. Przez stulecia znaczna część rodzin arcybiskupów i arcybiskupów zdecydowała się tutaj odprawiać praktyki religijne, i postanowiła tutaj także być pochowana.
Przystępując do remontu, nikt nie spodziewał się takiego odkrycia. Myśleliśmy, że nie ma tu krypty, ponieważ jest to tak blisko Tamizy, że zostałaby zalana. Zlikwidowano setki, jeśli nie tysiące, trumien, aby zbudować nowy budynek, nikt nam nie powiedział, że możemy się czegoś spodziewać. Wesley Kerr, przewodniczący Heritage Lottery Fund w latach 2007 – 2014, powiedział: to naprawdę zadziwiające – jest to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy, które widziałem.
Od 2015 roku Muzeum na tym terenie jest zamknięte. Ma zostać znów otwarte w następnym miesiącu.
Fot.: Pałac Lambeth w 1685 roku.
Video: https://vimeo.com/213400050
Agnieszka Popiak