Odzyskano ręcznie pisaną Torę

Policja odzyskała ręcznie pisaną Torę o szacowanej wartości 3 milionów dolarów. Księga, uważana za starożytny artefakt, została przekazana do Muzeum i jest poddawana badaniom.

Turecka policja w czasie akcji w poszukiwaniu narkotyków u podejrzanych, przejęła dwa zwoje Tory. Do zdarzenia doszło w Adanie, południowej prowincji Turcji. Policja natknęła się na zwoje w trakcie przeszukiwań domów i samochodów podejrzanych, którzy od razu zostali zatrzymani. Zwoje przekazano do Muzeum w Adanie, gdzie mają zostać poddane badaniom. Już teraz muzealnicy stwierdzili, że rękopis został napisany na skórze gazeli i jest uważany za starożytny artefakt. Nie można, przynajmniej na tę chwilę, podać pochodzenia i czasu powstania znaleziska. Według Tureckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ma ono osiągać wartość przynajmniej 3 milionów dolarów.

Tora jest zwana inaczej Pięcioksięgiem, zawiera pięć pierwszych ksiąg Biblii: Księgę Rodzaju, Księgę Wyjścia, Księgę Kapłańska, Księgę Liczb i Księgę Powtórzonego Prawa. Jest to najważniejszy tekst dla wyznawców judaizmu. Jest wyznacznikiem życia religijnego Żydów, zawiera cały system modlitw, nakazy i zakazy wyznawców.

Fot.: domena publiczna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*