Ogromny posąg Ramzesa II w końcu odsłonięty

Ogromny posąg Ramzesa II, po wielu latach renowacji, został w końcu odsłonięty w Egipcie.

Granitowy posąg Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych egipskich faraonów, został odsłonięty po wieloletniej renowacji. Ma on 11 m wysokości i waży 75 ton. Został zaprezentowany przy okazji uroczystości w świątyni Luxor w dniu wczorajszym (wtorek 18 kwietnia).

Ramzes Wielki panował około 3 000 lat temu, rozbudował Imperium Egipskie. W trakcie jego panowania Egipt przechodził ogromny rozkwit, powstawały nowe budowle i świątynie, jego rządy były pełne dobrobytu i stabilizacji. Jego posąg został odkryty w czasie prac archeologicznych w latach 1958-1963 i był znajdywany w postaci wielu kawałków, których w sumie było aż 57.

Egipt ma nadzieję, że odsłonięcie posągu ożywi biznes turystyczny targanego niepokojami i niestabilnością polityczną kraju. Cieszymy się z tego, że klasyczny Egipt, Luksor, Asuan, rejsy na Nilu, powracają do normalnego poziomu, powiedział Hisham El Demery, szef egipskiego Urzędu ds. Rozwoju Turystyki. Jednak ostatni atak, inspirowany przez państwo islamskie w pobliżu klasztoru św. Katarzyny – jednego z najważniejszych miejsc chrześcijańskich – wzbudził obawy przed sektorem turystycznym.

Fot.: Wikimedia Commons, XINHUA/AHMED GOMAA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*