Pamiątka sprzed lat odnaleziona w ścianie Dworca Głównego w Gdańsku

W ścianie Dworca Głównego w Gdańsku odnaleziono notatkę pracownika poczty o protestach grudniowych. Kartka z zapiskami została ukryta w butelce i zamurowana w ścianie początkiem 1971 roku.

Grupa murarzy, która pracuje przy rewitalizacji Dworca Głównego w Gdańsku natknęła się na interesujące znalezisko. Otóż w ścianie odnaleziono zamurowaną butelkę, a w jej wnętrzu znajdowała się kartka z pewnymi zapiskami. Po zapoznaniu się z treścią okazało się, że opis zawiera informacje o wydarzeniach grudnia 1970 roku. Prawdopodobnie jest to notatka pracownika poczty, jednak nie poznamy tożsamości autora, ponieważ notatka jest anonimowa. Tekst datuje się na styczeń 1971 roku i informuje nas nie tylko o protestach, ale też spaleniu budynku podczas nich i później przeprowadzanym remoncie.

Strajki grudniowe zaczęły się od Stoczni Gdańskiej w 1970 roku. Wywołane zostały podwyżkami cen żywności. Szybko zasięg protestów rozlał się na niemalże całe Wybrzeże i niektóre z zakładów przemysłowych w Polsce. W samym Gdańsku w trakcie protestów spalona została oprócz budynku Dworca Głównego również siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Zginęło 46 osób, jednak od władzy odsunięty został Władysław Gomułka, a zastąpił Edward Gierek.

Źródło: dzieje.pl

Fot. PKP S.A.

Maciej Polak

Tagi: Gdańsk, PRL, protesty na Wybrzeżu, protesty 1970 roku, Władysław Gomułka, news,

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*