Papieski śmigłowiec rusza w Polskę

Z Muzeum Lotnictwa Polskiego wyruszył transport papieskiego śmigłowca Mi-8 nr boczny 620. Maszyna pokona prawie 400 kilkometrową trasę po Polsce. W miejscowości Pławce k/Środy Wielkopolskiej, w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych Artura Zysa, śmigłowiec zostanie zakonserwowany i pomalowany.

Transport papieskiego śmigłowca będzie odbywał się w godzinach wieczornych i nocnych po drogach uwzględniających wymiary tego wielkogabarytowego ładunku. Śmigłowiec będzie można zobaczyć na ulicach i trasach prowadzących z Krakowa poprzez Katowice, Częstochowę, Łódź aż do m. Pławce (szczegóły trasy poniżej). Jak zapewnia firma Panas Transport, która nieodpłatnie zaoferowała pomoc w transporcie, maszyna dotrze na miejsce w piątkowy poranek 17 stycznia br.

Po zakończeniu procesu utwardzania się powłok lakierniczych, śmigłowiec zostanie przewieziony do Muzeum Lotnictwa Polskiego a jego wyposażenie pasażerskie będzie poddane gruntownej renowacji. Swój nieodpłatny udział w odtworzeniu pierwotnego wnętrza typu „salonka” zgłosiła firma tapicerska MSincognito z Wieliczki, która wykona je ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć i gwarantujących wieloletnie użytkowanie.
PLANOWANA TRASA PRZEJAZDU:

16.01.2014, około g. 21.00 – wyjazd z siedziby Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II nr 39 (brama północna). Przejazd ulicami Krakowa do autostrady A4, Kraków-Katowice. Następnie krajową S1 (E75 – Łódź – Częstochowa- Warszawa). Przejazd transportu al. Wojska Polskiego /Al. Jana Pawła w Częstochowie. Postój transportu planowany jest w Port Radomsko, około 20 km za Częstochową. Wjazd do Łodzi ul. Rzgowską, dalej ulicami miasta: W. Broniewskiego, E. Rydza-Śmigłego, S. Kopcińskiego, G. Pałki (droga nr 14) i ul. Strykowską do węzła autostradowego w Strykowie (A2 Poznań-Łódź –Warszawa). Przed Poznaniem zjazd z autostrady A2 na krajową drogę nr 92 (Września).

17.01.2014, około g. 8.00 – przyjazd do siedziby Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Zys, Pławce 5a, k. Środy Wielkopolskiej.

***

Egzemplarz muzealny Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP numer seryjny 10620, numer boczny 620 został wyprodukowany w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 r. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był jednym z Mi-8 pułku, które obsługiwały wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Śmigłowiec został przekazany do zbiorów Muzeum w grudniu 2009 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*