Pieniądze z Unii na ochronę zabytków

Pieniądze z Unii na ochronę zabytków: województwo Małopolskie przeznaczyło prawie 120 mln złotych na ochronę zabytków. Zarząd województwa rozstrzygnął dwa konkursy, w których o unijne pieniądze ubiegały się projekty o dużej i mniejszej wartości.

Zarząd regionu zdecydował, że 35 obiektów zostanie objęta wsparciem finansowanym. Obiekty te są szczególnie bogate w walory estetyczne i kulturowe. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys ogłosił, że samorząd wspiera ochronę zabytków na wiele sposobów – poza środkami, którymi dysponuje województwo, o które mogą się ubiegać obiekty wpisane w rejestr zabytków. Województwo Małopolskie dysponuje pokaźną kwotą zarezerwowaną w regionalnym programie operacyjnym.

W związku z wynikami konkursu 18 „dużych” obiektów zostanie dofinansowanych z dotacji unijnych na kwotę bagatela 94 milionów złotych! Szczęśliwcami będą między innymi Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Kopiec Kościuszki w Krakowie czy Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Pieniądze będą szansą na przeprowadzenie wymaganych prac konserwatorskich i robót budowlanych zabezpieczające zabytki. O dofinansowania mogły ubiegać się też projekty zakładające działania związane z prezentacją zabytkowych kolekcji i zbiorów lub z rozwojem i udostępnieniem szlaków kulturowych. Maksymalna wysokość dofinansowania, o jakie można było się ubiegać w tym konkursie wynosiła 8 mln zł.

W wyniku konkursu na „małe” projekty wybrano 17 zadań. Kwota, o którą ubiegały się projekty wachała się pomiędzy 500 tyś. złotych, a 3 mln zł. Łączna kwota wynosi 23,7 miliona złotych. Prace remontowo-konserwatywne obejmą takie lokalizacje jak Zamek w Lipowcu, Cmentarz Żydowski w Tarnowie, Dom Ludowy Wincentego Witosa czy w ruinach zamku w Ojcowie.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem (źródło: Wikimedia Commons)

Błażej Filipiak

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*