Plany ORP Orzeł odrestaurowane

Plany ORP Orzeł zostały zaprezentowane w Muzeum Marynarki Wojennej. Mają się stać częścią wystawy na temat okrętu, która zostanie zaprezentowana w 2017 roku.

Dotychczas plany znajdowały się w Dziale Opracowań Archiwaliów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Obiekt nie był prezentowany ze względu na zły stan zachowania. Dopiero w ostatnim okresie jego konserwacji podjęli się specjaliści z muzeum piśmiennictwa i drukarstwa w Grębocinie. Odnowione plany mają stać się teraz jednym z obiektów, które zostaną zaprezentowane na przyszłorocznej wystawie poświęconej okrętowi podwodnemu.

ORP “Orzeł” został zwodowany w styczniu 1938 r. Zbudowano go na podstawie opracowanych w holenderskiej stoczni planów. Dlatego też są one w językach polskich i holenderskim. Są wykonane w skali 1:50. Muzeum Marynarki Wojennej ma w swych zbiorach dokumentację ORP “ Wicher” i plany pokładowe ORP “Sęp”.

ORP “Orzeł” w trakcie II Wojny Światowej w związku z chorobą dowódcy, znalazł się w porcie w Tallinie. Tam został internowany. Ostatecznie udało mu się wydostać, w październiku dotarł do Wielkiej Brytanii. Został zatopiony na przełomie maja i czerwca 1940, podczas patrolu na Morzu Północnym.

Źródło: trójmiasto.pl

Źródło ilustracji: wikimedia commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*