Po 76 latach odkryto wraki trzech bombowców

Na Pacyfiku, w Lagunie Chuuk (Mikronezja) zostały odnalezione 3 wraki bombowców amerykańskich. Maszyny te brały udział w operacji Hailstone i zaginęły w lutym 1944 r., wraz z 7 lotnikami amerykańskimi.

Wraki tych samolotów zostały odkryte podczas prowadzonych działań w ramach Project Recover. Ich celem jest poszukiwanie i identyfikacja zaginionych wraków amerykańskich z okresu II Wojny Światowej jak i również możliwość identyfikacji żołnierzy, którzy figurowali wówczas w aktach posiadając status Missing In Action (z ang. zaginiony w akcji, MIA).

17 i 18 lutego 1944 r. dwa bombowce nurkujące: SBD-5 Dauntless i bombowiec torpedowy Avenger TBM/ F-1 brały udział w operacji Hailstone przeciwko siłom japońskim, które niegdyś stacjonowały w Lagunie Chuuk. W ramach przeprowadzonej operacji, Amerykanie odnieśli zwycięstwo, ponosząc minimalne straty.

Choć operacja zakończona była sukcesem USA, to jednak 3 samoloty, które wystartowały z lotniskowca USS Enterprise i USS Entrepid znalazły się wśród 30 amerykańskich samolotów utraconych podczas operacji. 12 z nich zginęło na terenie laguny.

Do poszukiwania wraków samolotów zostali zaangażowani eksperci z University of Delavare i Scripps Institution of Oceanography, który jest obecnie częścią Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Dokładnie od kwietnia 2018 r. do grudnia 2019 r. odbyły się cztery wyprawy. Po przeszukaniu 70 mil kwadratowych za pomocą sonaru bocznego, badacze wykorzystali także podwodne drony niezbędne do wykrycia trzech płaszczyzn na głębokości od 100 do 215 stop.

„Po zakończeniu badan archeologicznych w miejscu katastrofy, zespół przygotowuje teraz raporty dla rządu USA, aby potencjalnie uruchomić proces odzyskiwania i identyfikacji szczątków nawet siedmiu członków załogi związanych z tymi samolotami” – mówił Andrew Pietruszka, archeolog podwodny  Scripps Institution of Oceanography oraz główny archeolog w Project Recover.

Źródło: divers24.pl     

Foto: Image captured from a Remotely Operated Vehicle – credit Bob Hess, Scripps, University of Delaware, courtesy of Dr. Mark Moline                                                                                        

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*