Pytanie to, wcześniej czy później pojawia się w umyśle, albo i na języku każdego z nas. Odpowiedź na nie wydaje się bardzo prosta, ale tak naprawdę jest szalenie skomplikowana. I chyba naprawdę warto wspólnie poszukać na nie odpowiedzi. A zatem: po co nam historia?
Zacznijmy od zidentyfikowania obiektu badawczego. Czym jest historia? Zdań na ten temat jest wiele. Czym według mnie jest historia już kiedyś opowiadałem. Napisałem to TUTAJ, a opowiadałem TUTAJ. Takie jest moje zdanie na temat mojej profesji i pasji. Ale można powiedzieć niej jeszcze więcej.
Historia jest jedną z najstarszych dziedzin nauki. Pomimo że może wydawać się, że historia to tylko zestaw faktów i dat, w rzeczywistości jest to o wiele szerszy aspekt wiedzy.
Wartość historii
Jest wiele powodów, dla których możemy powiedzieć, że historia jest ważna i wartościowa. Bo jest! Śmiało mogę Ci powiedzieć, że historia jest narzędziem, które pomaga nam zrozumieć nasze dziedzictwo, kulturę i tradycje. Pozwala też na poznanie przyczyn i skutków ważnych wydarzeń, które miały wpływ na obecny świat – na rzeczywistość w której przyszło nam żyć.
Innym z tych powodów jest fakt, że pozwala nam poznać i zrozumieć przeszłość. Dzięki temu możemy uniknąć popełnienia tych samych błędów, jakie dokonano w przeszłości. I chyba przykładów na tę tezę podawać nie muszę. Poznanie historii pozwala nam także na lepsze zrozumienie kultury i tradycji naszych przodków. Dzięki temu możemy nauczyć się ją szanować. W ten sposób możemy też zaczerpnąć wiedzy i inspiracji z przeszłości i przekazać ją kolejnym pokoleniom.
Historia pozwala nam również na zrozumienie, jak powstały i rozwijały się różne cywilizacje i kultury. Poznanie historii starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, Chin czy cywilizacji Ameryki przedkolumbijskiej, pozwala na zrozumienie, jak ważne były te cywilizacje dla rozwoju dzisiejszego świata.
A przez to możemy zauważyć jak to co było, kształtuje to co jest. Historia pozwala nam także na zrozumienie, jak powstały i rozwijały się różne państwa, jakie były ich cele i motywacje. Dzięki temu jest szansa byśmy dostrzegli, że mimo upływu ponad 6 tysiącleci natura ludzka aż tak bardzo się nie zmieniła. Te same impulsy i pobudki rządzą dziś nami i rządziły naszymi przodkami. Nie ważne, w której epoce.
Ważna także społecznie
Historia jest też ważna ponieważ pozwala nam na lepsze zrozumienie zjawisk społecznych, politycznych i ekonomicznych. Poznanie dziejów pozwala nam na zrozumienie, jakie były przyczyny i skutki różnych wydarzeń czy podejmowanych decyzji. Historia pozwala nam także na zrozumienie, jakie były skutki różnych zmian społecznych i politycznych w przeszłości.
Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć i przewidywać skutki naszych działań i decyzji. Czy zatem można powiedzieć, że historia się powtarza? Według mnie nie do końca. Ale to zagadnienie na zupełnie inny felieton.
A wracając do tematu? Powtórzmy kluczową myśl: Historia jest narzędziem, które pomaga nam zrozumieć. W tym wypadku też naszą tożsamość i przynależność do różnych grup społecznych. Jej poznawanie daje też możliwość rozwinięcia w sobie postawy szacunku dla inności, w tym także innych ludzi i ich kultury. Poznanie naszej historii pozwala nam również na zrozumienie różnic między nami i innymi kulturami i narodami, co jest kluczowe dla zbudowania postawy tolerancji. Przecież kiedy poznany dlaczego inni są właśnie tacy, jaki jest szeroki kontekst ich postawy i co ich ukształtowało, choćby jako naród, łatwiej nam będzie ich sanować.
I edukacyjnie
Oprócz powyższych powodów, historia jest także ważna dla naszej edukacji i rozwoju osobistego. Poznanie historii pozwala na rozwijanie wyobraźni. Być może zapytasz: jak to?
Odpowiedź na to pytanie będzie bardzo prosta. Każdy pasjonat historii przecież nie raz zastanawiał się „co by było gdyby?” Pomyśl jaki to fantastyczny trening wyobraźni, naszych umiejętności analitycznych i logicznego myślenia.
Interesuje Cię temat historii alternatywnej? Przeczytaj felieton: Gdybanie czy intelektualna rozrywka?
Poznanie historii pozwala również na kształtowanie naszej wiedzy politycznej i na zrozumienie naszych praw i obowiązków jako obywateli.
A więc po co nam historia?
Historia, jako dziedzina wiedzy jest nam niewątpliwie bardzo potrzebna. Dzięki niej potrafimy przede wszystkim lepiej zrozumieć samych siebie i świat, który nas otacza. Jest nam także po to by uczyć się z przeszłości. Historia może pomóc nam zrozumieć, jakie były skutki decyzji, które podejmowano w przeszłości, i jakie lekcje możemy wyciągnąć z tych doświadczeń. Dzięki tej wiedzy zdajemy sobie sprawę jakie błędy popełniono kiedyś i możemy zrobić coś aby uniknąć powtórzenia ich w przyszłości.
Historia jest dla nas także księgą pamięci. Pozwala zachować pamięć o przeszłości. O ważnych wydarzeniach i ludziach, którzy kształtowali nasze dzieje. Pamiętamy o bohaterach i antybohaterach. Dzięki niej wiemy czego się bać, czego unikać, a do czego dążyć.
Ostatecznie, potrzebujemy historii, aby móc budować lepszą przyszłość. Poznanie przeszłości i wyciągnięcie z niej odpowiednich wniosków może pomóc nam budować lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.
Właśnie po to nam historia!
Taka jest moja opinia na powyższy temat!
Dziękuję Ci, że zapoznałeś się z nią do końca. Pamiętaj, że masz pełne prawo się z nią nie zgadzać. Dlatego zachęcam Cię do dyskusji. W sekcji komentarzy możesz podzielić się własnymi sądami. Zapraszam do wymiany poglądów!