Pociąg Hitlera wjedzie na peron przy pałacu Jedlinka

Pracownicy Zespołu Pałacowego – Hotelowego w Jedlinie-Zdrój szykują nie lada gratkę dla miłośników militariów i historii II wojny światowej. Na terenie pałacu Jedlinka kładzione jest torowisko, na którym staną wiernie odwzorowane repliki dwóch wagonów „Ameriki” – pociągu, w którym Adolf Hitler przemieszczał się między kwaterami i podejmował ważne decyzje w czasie batalii na frontach II wojny światowej.

„Amerika” został wybudowany na specjalne zamówienie wodza III Rzeszy. Wyposażony był m.in. w salon, dwie sypialnie, pokoje dla radiowców, pokój z mapami, polowy szpital, wagony kąpielowe, wagony z działkami przeciwlotniczymi. Był to swoisty, ekskluzywny środek transportu jak na tamte czasy. Pociąg od zewnątrz obity był dodatkową wersją blachy, co pozwalało na podjechanie w pobliże frontu.  Mógł osiągać prędkość 160 km/h, dzięki czemu trasa do Berlina zabierała dwie godziny.  W pociągu toczyły się ważne rozmowy i narady w istotnych momentach dla losów II Wojny Światowej. To tutaj był podejmowany generał Franco. Przez okno pociągu Hitler obserwował ataki na Hel, a także naloty i zdobywanie Warszawy.

Wybór miejsca rekonstrukcji nie jest przypadkowy. W pałacu bowiem swoją siedzibę miała nazistowska organizacja Todt. Jej zadaniem było zbudowanie podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich oraz modernizację zamku Książ. W okolicy pałacu znajdował się również podwójny tunel kolejowy, wydrążony w masywie Małego Wołowca. Choć nie ma na to ostatecznych dowodów, to historycy uważają, że Hitler mógł przejeżdżać swoim pociągiem przez Jedlinę-Zdrój.

Przed i w czasie II wojny światowej Jedlina była ważnym węzłem komunikacyjnym. Do dziś pozostałością tego jest rozległa, wielotorowa bocznica kolejowa, zaskakująca swoimi rozmiarami jak na tak małe miasteczko. Jedlina miała bezpośrednie połączenie z Berliniem, Wrocławiem oraz z Wiedniem, co po anschlusu Austrii łączyło trzy największe miasta ówczesnej Rzeszy. Pociąg Amerika z pewnością tędy przejeżdżał. Poza tym pamiętać należy, że w Górach Sowich trwała budowa projektu Riese, który de facto miał być główną kwaterą Hitlera, a pałac w Jedlince należał w czasie wojny do skarbu III Rzeszy i organizacji Todt – mówi Sławomir Oxenius, historyk, który jest głównym konsultantem naukowym całego projektu ze strony Niemiec.  Dwa wagony: konferencyjny i artyleryjski mają zostać odwzorowane z najdrobniejszymi szczegółami. Zostało już zamówione specjalne drewno do konstrukcji wagonów, która ma stanowić szkielet całej konstrukcji. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcja drewnianych elementów zostanie skrócona do minimum.

Wagon konferencyjny liczyć będzie ok 200 elementów, artyleryjski ok 90. Dodatkowo w wagonie artyleryjskim zamontowane zostaną kopie działek kalibru 38 mm.  Prace utrudnia brak dokumentów, szkiców, zdjęć, które zostały zniszczone podczas nalotów na Berlin. Twórcy przeszukują zbiory muzeów w poszukiwaniu źródeł dotyczących pociągu „Amerika” a jest to zadanie żmudne.

Konstruktorzy podkreślają, że ich celem nie jest promocja nazizmu. Chcę zaznaczyć, że nasze przedsięwzięcie nie ma nic wspólnego z propagowaniem nazizmu. Osoby zwiedzające wagon konferencyjny dowiedzą się np. o tym jak Hitler przemieszczał się pociągiem „Amerika” we wrześniu 1939 roku po zaatakowanej przez Niemców Polsce. Poznają także historię nieudanej próby zamachu na ten pociąg, który został zorganizowany przez żołnierzy AK – mówi Radosław Leda, właściciel Zespołu Pałacowego-Hotelowego Jedlinka. We wnętrzu wagonów zwiedzający będą mogli podziwiać wiernie odwzorowane wyposażenie i przedmioty, którymi posługiwał się Adolf Hitler, archiwalne zdjęcia. Twórcy dużą wagę przywiązują do pokazania odpowiedzialności niemieckich linii kolejowych, które transportowały więźniów i Żydów do obozów koncentracyjnych.

Całość kosztów przewidywana jest na sumę ok 220 tysięcy złotych. Efekty pracy mają być gotowe w maju.

Źródła: walbrzych.naszemiasto.pl, tvn24.pl, dziennik.walbrzych.pl, wroclaw.wyborcza.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

One Comment

  1. Jeszcze niech flagę ze swastyką powieszą na pałacu będzie komplet. Tfu, biznesmeni

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*