Poczet demonów słowiańskich

Rusałki  Zdj. Wikimedia Commons
Rusałki
Zdj. Wikimedia Commons

Południca była demonem polnym powstałym ze zmarłej młodo, przed ślubem dziewczyny. Ubrana w biel z sierpem w ręku i workiem na plecach przechadzała się w południe po polu, w okresie żniw, zabijając lub zsyłając choroby na pracujących. Napotkane dzieci łapała i chowała do worka. Chcąc się przed nią uchronić należało o południowej godzinie schować się w cieniu drzew. Południce utożsamiano z pojawiającymi się przed burzą w letnie dni, wirami powietrznymi. Była też wyjaśnieniem udarów cieplnych.

Brak światła zwykle budził w ludziach lęk, w ciemnościach mogła czaić się zła istota. Nocnica znana także jako północnica, to demon dręczący małe dzieci. Zakradała się nocą do domów, do dziecięcego łóżeczka szczypiąc oraz drapiąc, uniemożliwiając w ten sposób sen. Zsyłała również chorobę popołogową na młode matki. Ciekawy rodzaj stworzenia pół – demonicznego stanowiła zmora nazywana takżę marą. Była duszą człowieka żyjącego lub zmarłego , która przybierała formę bladej, wysokiej, długonogiej kobiety. Pod postacią zwierzęcia – komara, myszy, żaby nocą zakradała się do izby. Następnie siadała śpiącemu na piersi, dusząc go lub wysysając z niego krew. Osoba dręczona przez zmorę budziła się rano wyczerpana, niewyspana z brakiem chęci do życia. Marą mogła się stać osoba zmarła, która umarła bez spowiedzi ale także osoba żywa – skrzywdzona, z różnokolorowymi tęczówkami lub brwiami zrośniętymi nad oczyma. Obecnością zmory, nasi przodkowie tłumaczyli zjawisko paraliżu sennego.

W gronie demonów znajdowały się nie tylko demony leśne, powietrzne czy też wodne, ale także duchy domowe. Ich działalność koncentrowała się na domostwie. Porońce były demonem powstałym w wyniku spędzenia płodu lub poronienia. Zostawały nim też dzieci, które zamordowane przez matkę wkrótce po urodzeniu. Były niezwykle złośliwym demonem atakującym nocą ciężarne kobiety, wysysając z nich krew. Jeżeli martwe dziecko zostało pochowane pod progiem domu mogło stać się kłobukiem. Duchem odpowiedzialnym za pomnażanie bogactwa swojego gospodarza kosztem jego sąsiadów – bowiem odpowiedzialny był za kradzież dóbr. Kłobuk spotykany był również pod postacią czarnego kurczęcia, którego można było przygarnąć.

Jeżeli kobieta zmarła podczas porodu lub połogu – stawała się mamuną, demonem odpowiedzialnym za porwanie oraz  podmienianie nowonarodzonych dzieci. Aby temu zapobiec należało na rączce dziecka zawiązać czerwoną nitkę. Z macierzyństwem i porodem związane były również rodzanice –  wschodniosłowiańskie niewidzialne demony, pojawiające się przy łóżeczku nowo narodzonego dziecka. Wyznaczały los jaki spotka go w przyszłości. W najważniejszych momentach życia człowieka m.in podczas postrzyżyn czy ślubu, składano rodzanicom ofiarę – miód, ser i chleb. Ich kult był słabo rozpowszechniony w Polsce.

Kikimora Zdj. Wikimedia Commons
Kikimora
Zdj. Wikimedia Commons

W mitologii wschodniosłowiańskiej występuje także duch nazywany kikimorą. Przybierał postać niewidzialnej kobiety, której atrybutem było wrzeciono- jego dźwięk stanowił zły omen. Nocą niepokoiła małe dzieci oraz szkodziła trzodzie domowej.

Dusza człowieka zmarłego śmiercią naturalną stawała się duchem opiekuńczym, dającym  swoim bliskim dobrobyt. Duchy te nazywano ze staropolskiego ubożętami.. Wyobrażano je sobie jako małe stworzenia żyjące w zagrodzie lub za piecem, które w zamian za resztki z talerza opiekowały się swoją rodziną. Znana jest także istota zwana domowy – na Białorusi damavik, na Ukrainie domovyk. Domowy to duch przypominający wyglądem zmarłego przodka – dziadka lub ojca. Nocą opuszczał on swoje schronienie w chlewie lub zagrodzie broniąc domostwa przed obcymi duchami.

Mitologia słowiańska to nie tylko bogowie, ale także cały szereg demonów, które do tej pory żyją w umyśle wielu współczesnych, w kulturze masowej – choćby w literaturze fantastycznej a nawet w grach komputerowych. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Kościół  w procesie chrystianizacji starał się wyplenić pogańskie rytuały zapewniające przychylność owych stworzeń. Nie mogąc ich jednak wykorzenić, dawał ciche przyzwolenie na prywatne czczenie pomniejszych bóstw. Część rytuałów zlało się z tradycją chrześcijańską. Przykładem tego jest choćby lany poniedziałek czy kolędowanie, a także znicze na grobach zmarłych i święto zaduszne. Owe święta stanowią spuściznę po słowiańskiej kulturze, którą warto zgłębiać.

Karolina Maliszewska – studentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pasjonatka mitologii, miłośniczka starożytności i fanka sztuki.

Bibliografia:

Gieysztor A., Mitologia słowian, Warszawa 2010.

Strzelczyk J, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, Poznań 1998.

Podgórska B., A. Podgórski, Wielka Księga Demonów Polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej, Katowice 2005.

Zych P., W. Vargas, Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach, Olszanica 2012.

One Comment

  1. It's me STIG

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*