Nazwa grupy: Grupa nosi oficjalną nazwę: „Poczet Krakowskiej Chorągwi husarskiej im. Św. Jadwigi Króla Polski i hetmana Jana III Sobieskiego”
Epoka: Epokę jaką rekonstruujemy to bez wątpienia czasy nowożytne, szczególny nacisk kładziemy na XVII wiek (okres największych sukcesów tej formacji), ale nie pomijamy początków XVIII wieku czy też XVI kiedy to narodziła się ta formacja.
Opis grupy: Głównie zajmujemy się:
a) rekonstrukcją chorągwi husarskiej wraz z jednostkami wchodzącymi w jej skład – najpiękniejszej i niezwyciężonej polskiej kawalerii;
b) propagowaniem idei i tradycji oręża polskiego;
c) upowszechnianiem obyczajów szlacheckich;
d) pielęgnowaniem pamięci o ludziach i wielkich zwycięstwach dawnej Rzeczypospolitej Polskiej Obojga Narodów;
e) uczestniczymy, organizujemy i uświetniamy różnego rodzaju imprezy o charakterze historycznym , militarnym , kulturowym, państwowym , religijnym oaz innych.
f) promujemy sport poprzez zajęcia szermiercze, łucznictwo, jazdę konną oraz aktywny wypoczynek.
g) jesteśmy grupą o charakterze paramilitarnym działającą na rzecz obronności państwa działalności sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
h) rozbudowywaniem patriotyzmu lokalnego oraz narodowego poprzez ukazywanie historii, tradycji i idei oręża polskiego.
Teren działania: Terenem działania naszej grupy jest południowa polska a zwłaszcza małopolska. Stowarzyszenie jest grupą paramilitarną i posiada wewnętrzną strukturę opartą na stopniach historycznych. Duża liczba naszych członków pochodzi z krakowskiego środowiska akademickiego, między innymi z katedry historii oraz archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także z uczelni zagranicznych. Dzięki temu Stowarzyszenie ma możliwość ciągłego poszerzania swojej wiedzy na temat interesujących jej okresów oraz śledzenia bieżących badań i pojawiających się nowinek np. z archeologii czy też historii militarnej. W ramach współpracy ze studentami uczelni technicznych, takich jak chociażby Akademia Górniczo-Hutnicza, możemy korzystać z ich pracy i doświadczeń, dzięki czemu poszerzamy swoją wiedzę na temat materiałów używanych w XVII i XVIII w., co umożliwia nam zastąpienie tych, niedostępnych w dzisiejszych czasach, innymi, o podobnych parametrach i bardzo zbliżonych wizualnie. Prowadzone ostatnio badania umożliwiły nam zrekonstruowanie grotów używanych przez husarię i sprawdzenie ich parametrów balistycznych w praktyce. Dzięki takim i podobnym działaniom kompletujemy i wytwarzamy kolejne elementy ekwipunku oraz wyposażenia żołnierza oddziału husarii wciąż przekonując się o niezwykłości tej formacji.
Dane kontaktowe:
Adres Korespondencyjny:
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
os. Albertyńskie 13 m. 31
31-852 Kraków
E – mail: [email protected]
Organizacja imprez:
Dariusz Kanarek
Tel. 600-780-238
E – mail: [email protected]
Werbunek:
Piotr Seredyński
Tel. 792-348-240
E – mail: [email protected]
Oficjalna strona Pocztu to:
www.husaria.krakow.pl
Strona na Facebook-u to:
https://www.facebook.com/pages/Poczet-Krakowskiej-Chor%C4%85gwi-Husarskiej/122298284539470?ref=hl
Władze:
Rotmistrz: Mieszko Janas: tel. 608-194-04
Kanclerz: Dorota Paradyż: tel. 606-611-014
Podskarbi: Piotr Seredyński: tel. 792-348-240
O nas:
Jak wyglądało życie polskiej szlachty w czasach wojny i pokoju? Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej to stowarzyszenie wiernie odtwarzające oddział husarski z okresu XVII i XVIII wieku. Nasza grupa powstała z potrzeby przedstawienia osobom, znającym szlachtę jedynie z przedstawień filmowych, jak naprawdę wyglądało życie codzienne tejże grupy społecznej. Nasi członkowie to przede wszystkim pasjonaci historii tamtego okresu, którzy poprzez odtwarzanie dawnych obyczajów i zwyczajów, pokazów walki, fechtunku oraz strzelania z łuku, przeniosą nas w odległe czasy świetności Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicząc w organizowanych przez Poczet pokazach, na własnej skórze można poczuć ciężar kolczugi, a także samodzielnie wykonać jej fragment, przymierzyć hełm oraz inne elementy stroju, dowiedzieć się prawdy i obalić mity na temat tej niezwykłej formacji, jak chociażby ten powszechnie znany, a dotyczący husarskich skrzydeł, a także przyjrzeć się co jadano, pito i jak spędzano czas w minionej epoce. Również dla najmłodszych mamy liczne atrakcje, począwszy od lekcji żywej historii, poprzez różnego rodzaju pokazy, prelekcje oraz prezentacje, jak również gry i zabawy. Nie zabraknie również atrakcji dla nieco starszej widowni, a wiec rodziców oraz młodzieży chcącej aktywnie spędzić czas.
Proponujemy
* pokazy walk bronią białą: szermierka oraz strzelania z łuku,
* pokazy fechtunku i musztry wojskowej,
* rekonstrukcje bitwy,
* odtworzenie obozu husarskiego,
* prezentację szlacheckiego stołu i obyczajów,
* lekcje żywej historii,
* gry i zabawy dla najmłodszych,
* warsztaty „zrób to sam”,
* wykłady, pokazy, prelekcje dotyczące husarii i sarmatyzmu polskiego,
* uświetnianie imprez okolicznościowych,
* oprawę historyczną imprez firmowych.
Nasza grupa wspierała wielokrotnie różnego typu przedsięwzięcia.
Jesteśmy otwarci na wszelkie wyzwania, propozycje oraz pomysły.