Niedawno w dawnym Kasynie Urzędniczym goszczono Mirosława Mazurka i Aleksandrę Sznajdrowska-Pondel, archeologów biorących udział w zeszłorocznych wykopaliskach na Starym Zamku w Łańcucie.
W ubiegłym roku podczas budowy domu dziennego pobytu dla osób starszych, robotnicy znaleźli kawałki starych kafli i fragmentów murów. Właśnie wtedy odkryto, że na wzgórzu stał niegdyś drewniany zamek, starszy od tego, który znamy obecnie.
Podczas XII spotkania Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci archeolodzy zaprezentowali zachowane kafle, pochodzące najprawdopodobniej z XVI–XVII wieku. Poinformowali także, że podczas prac badawczych ustalono, że na Wzgórzu Plebańskim znajdowała się drewniana budowla.
Odnaleziono tam także 17 tys. fragmentów skorup naczyń ceramicznych oraz monety sprzed bitwy pod Grunwaldem. Wiemy na pewno, że w Starym Zamku w Łańcucie zatrzymywali się cesarze i królowe. To właśnie w tym miejscu Jagiełło i Witold planowali bitwę pod Grunwaldem.
Para pokazała na prezentacji multimedialnej zdjęcia z odsłoniętymi pozostałościami dawnych piwnic obiektu, który dawno temu znajdował się we wspomnianym miejscu. Archeolodzy chcą kontynuować prace badawcze. Chwilowo jednak brak na to środków.
Źródła: lancut.gada.pl, wyborcza.pl, gazeta,pl
Fot.: Wikimedia Commons
Nicola Chwist