Podwodne skarby w 3D – nowe modele w Wirtualnym Skansenie Wraków Zatoki Gdańskiej

Podwodne skarby w 3D: oglądanie zatopionych wraków bez wychodzenia z domu: wszystkie umieszczono w Wirtualnym Skansenie Wraków Zatoki Gdańskiej (dostępny na stronie internetowej Narodowego Muzeum Morskiego), w którym zamieszczono 6 nowych jednostek.

Aleksandra Pielechaty z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wyjaśniła, iż prezentowane obiekty znajdują się pod wodą, na głębokości od 2 do 25 m.- w Wirtualnym Skansenie można podziwiać modele 3d aż 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, do których niedawno dołączyło 6 nowych jednostek z XV-XIX w. Spośród nich można obejrzeć np. wrak W-27 (XVIII-wiecznego fryzyjskiego kofa „De Jonge Seerp”, który po kolizji z angielskim statkiem „Recovery” zatonął 11 czerwca 1791 r.), wrak XV-wiecznego statku średniowiecznego zbudowanego metodą zakładkową czy  wrak XVIII-wiecznego trójmasztowca.

Już od 4 lat ekipa Narodowego Muzeum Morskiego zajmuje się rozwijaniem metody prezentacji wraków w postaci modeli 3D. Według dr. Tomasza Bednarza (kierownika Działu Digitalizacji w Narodowym Muzeum Morskim w  Gdańsku) opracowanie systemu tworzenia dokumentacji obiektów znajdujących się pod wodą (dzięki niemu powstały modele 3D) było możliwe przy korzystaniu z odpowiednich programów komputerowych z kategorii SfM. Oprócz tego jego zdaniem prezentowane modele wraków nie tylko są atrakcyjne wizualnie, ale również ich wiernym odwzorowaniem, co z kolei pozwala na tworzenie dowolnych przekroi, rzutów i animacji.

Źródła: tvn24.pl; wsw.nmm.pl; gdansk.naszemiasto.pl

Fot.: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*