Polacy w TOP10 odkryć archeologicznych,Castillo de Huarmey

Polacy w TOP10 odkryć archeologicznych 2022 roku

Polacy w TOP10 odkryć archeologicznych 2022 roku według magazynu „Archaeology”

Dzięki odkryciu w El Castillo de Huarmey, na liście magazynu „Archaeology” znaleźli się Polacy w TOP10 odkryć archeologicznych 2022 roku. Na liście obok nich znajdują się takie odkrycia, jak wrak statku Endruance czy najstarsze słomki do picia (piwa), ale też badania, jak skan CT mumii faraona Amenhotepa I czy prace w sumeryjskim mieście Lagasz.

Na stanowisku El Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru zespół polskich i peruwiańskich archeologów odkrył grobowiec zawierający szczątki człowieka, z okresu Imperium Wari (650–1000 n.e.). Grupą kierował archeolog Miłosz Giersz z Uniwersytetu Warszawskiego. O znalezisku informowano we wrześniu 2022 roku.

Wari była cywilizacją rozwijającą się w latach 500-1000 n.e. Kontrolowali większość terytorium dzisiejszego Peru. W El Castillo de Huarmey został znaleziony mężczyzna w grobowcu, zawinięty jak mumia. W pobliżu znaleziono szczątki sześciu innych osób, prawdopodobnie innego mężczyzny, dwóch kobiet i trzech nastolatków,

Byli oczywiście członkami elity, ponieważ znaleźliśmy ich pochowanych z ważnymi artefaktami – złotymi i srebrnymi kłosami, które były elitarnymi regaliami. Ale tak naprawdę interesujące jest to, że mężczyźni nie wydają się być wojownikami.

– mówił Giersz.

Większość mężczyzn o wysokim statusie społecznym w zachowanej ikonografii cywilizacji Wari jest przedstawiana z bronią. Natomiast mężczyźni i kobiety w odkrytym grobowcu wydają się być wysoko wykwalifikowanymi rzemieślnikami. Dlaczego?

Mężczyzna-mumia został pochowany wraz z tkaninami, malowaną skórą i koszami w różnych fazach produkcji. Archeolodzy znaleźli również szereg surowców do wykonania koszy, w tym trzciny, kolorowe nici bawełniane i wełniane, sznury o różnych rozmiarach i kolorach oraz kulki żywicy używane jako klej.

Giersz stwierdził, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety w grobowcu, mają ślady na kościach, które świadczą o powtarzających się czynnościach użycia rąk, typowych dla rzemiosła. Nie znaleziono za to żadnych śladów świadczących o walce.

Okazuje się także, że cierpieli na osteoporozę, brak mobilności i ciężką próchnicę zębów. Według Giersza to może wyjaśniać, dlaczego mężczyźni w grobowcu nie nadawali się na wojowników.

Grobowiec znajduje się w pobliżu ogromnego mauzoleum odkrytego przez Giersza w 2012 roku, zawierającego szczątki 58 kobiet z cywilizacji Wari o wysokim statusie. Odkryty grobowiec jest pierwszym, w którym znajdują się rzemieślnicy cywilizacji Wari o wysokim statusie.

Dzięki temu odkryciu Polacy znaleźli się w TOP10 odkryć archeologicznych 2022 roku.

Źródło: Archaeology Magazine

Na zdjęciu El Castillo de Huarmey, fot. Miłosz Giersz, źródło: UW

Comments are closed.