Polacy wytypowali miejsce bitwy pod Gaugamelą

Wiele wskazuje na to, że polscy naukowcy wytypowali miejsce bitwy pod Gaugamelą. Miało do niej dojść w okolicy Tell Gomel, na terenie dzisiejszego Kurdystanu.

Archeolodzy zakończyli tym samym pierwszy sezon poszukiwań. Przypomnijmy, że wielka bitwa pod Gaugamelą miała miejsce w 331 roku przed Chrystusem. Wojska macedońsko-greckie, dowodzone przez Aleksandra Macedońskiego rozbiły armię perską króla Dariusza III.

Batalia ta uznawana jest za jedną z ważniejszych w okresie starożytności, bo przyniosła bezprecedensowe rozpowszechnienie się kultury greckiej na całym starożytnym Bliskim Wschodzie. To z kolei odcisnęło niezatarte znamię na dziedzictwie kulturowym zarówno świata śródziemnomorskiego, jak i Bliskiego Wschodu, które widoczne jest do dzisiaj – powiedział PAP kierownik ekspedycji, która poszukuje pola bitwy, dr Michał Marciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wytypowana przez polskich naukowców równina posiada wszystkie cechy, o których wspominają źródła historyczne. Jest płaska i może pomieścić tylu żołnierzy (w bitwie uczestniczyło nawet kilkaset tysięcy osób).

Co ważne polscy badacze są w stanie określić trasę przemarszu armii Aleksandra Wielkiego od przekroczenia Tygrysu do Tell Gomel. Ich badania są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, tvp.info., fakty.interia.pl
Fot. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*