Polak odkrył pochówek słowiańskiej wojowniczki w Danii

Choć archeolodzy odkryli miejsce pochówku dawno temu, to polskiemu uczonemu udało się zidentyfikować kto w nim został pochowany. Na wikińskim cmentarzysku w Langeland spoczywa słowiańska wojowniczka.

Dr Leszek Gardeła z Wydziału Języków Słowiańskich i Literatury Uniwersytetu w Bonn na ścieżkach swej kariery naukowo-badawczej postanowił poświęcić czas nad zagadnieniem kobiet wojowniczek. Jak sam stwierdził w rozmowie z PAP:

„W czasie poszukiwań w archiwach i w muzeach natrafiłem na grób kobiety pochowanej z bronią na cmentarzysku średniowiecznym na duńskiej wyspie Langeland. Do tej pory nikt nie zwrócił uwagi na to, że znajdujący się w grobie topór pochodzi z terenów południowego Bałtyku, być może z obszaru dzisiejszej Polski”.

Hipotezę tą dr Gardeła oparł na podstawie formy pochówku w postaci grobu komorowego z dodatkową trumną, a także z rodzajem broni, którą odnaleziono. Jak podkreśla badacz nie budzi to w nim zadziwienia, gdyż wyspa Langeland niewątpliwie była miejscem, w którym styczność miały dwa żywioły: słowiański oraz skandynawski. O tym, że w grobie pochowana została kobieta świadczą zachowane kości. Zaś odkryty topór poświadcza, że wojowanie być może nie było jej obce. Często bowiem do grobów wojowniczek wkładano topory, niewielkie miecze. Aczkolwiek nie można pominąć faktów naukowych, iż kobiety chwytały za broń mimo wszystko okazjonalnie. Częściej niż do walki, służyła im do ceremoniałów rytualnych, ewentualnie do samoobrony przed atakującym oprawcą.

Ponadto dr Gardeła prowadzi projekt, którego głównym celem jest zebranie jak największej ilości informacji o kobiecych grobach z rejonu Skandynawii z okresu IX-X stulecia. Dzięki zaangażowaniu i pracy polskiego uczonego liczba znanych grobów kobiecych powiększyła się z 20 do 30. Owocem badań dr Gardeła będzie zapowiadana monografia pt. „Amazonki północy”, która ukazać się ma w 2020 roku.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*