Polityka pamięci – Debata w Muzeum Historii Żydów Polskich

Ważne pytania, kontrowersyjne tematy, wyraziści rozmówcy – w czwartek 19 lutego w Muzeum POLIN rozpoczyna się cykl debat O polskich Żydach szeptem i krzykiem. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie polityce pamięci. W dyskusji udział wezmą Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna), Piotr Paziński (Midrasz), Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna) i Piotr Zychowicz (Do Rzeczy). Wspólnie zastanowią się czy w dyskusji o polsko-żydowskich relacjach istnieją jeszcze tematy tabu.

O czym boimy się rozmawiać, a o czym mówimy za dużo w kontekście historii polskich Żydów? Czy da się dyskutować o przeszłości w sposób wolny od polityki? Czy i jak Muzeum POLIN zmieni krajobraz polskiej pamięci? Pierwsza debata z cyklu O polskich Żydach szeptem i krzykiem dotyczyć będzie upolitycznienia przeszłości i pułapek związanych z interpretowaniem historii.

Zależy nam, by Muzeum POLIN było miejscem otwartym, miejscem polemicznej debaty, gdzie ludzie mogą zadawać odważne pytania i wspólnie z innymi szukać na nie odpowiedzi. Taka jest właśnie idea naszych spotkań – wyjaśnia koordynatorka cyklu dr Małgorzata Pakier, która wraz z Grzegorzem Chlastą z Polskiego Radia RDC poprowadzi czwartkową dyskusję.

Debata O polskich Żydach szeptem i krzykiem: Polityka pamięci odbędzie się w Muzeum POLIN w czwartek 19 lutego o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*