Polscy archeolodzy szukają śladów osadnictwa w Jordanii

Grupa archeologów z Krakowa natrafiła w Jordanii na ślady kamiennych domostw. Mogą one pochodzić nawet sprzed 10 tysięcy lat.

Badania w okolicy miejscowości Shawbak były prowadzone w sierpniu i wrześniu. Uwagę naukowców przykuły fragmenty kamiennych murów. Jak się okazało były to pozostałości domostw i zagród, które zbudowali pierwsi rolnicy w tym rejonie, prawdopodobnie 10 tysięcy lat temu. Zdaniem archeologów starsze domostwa były wykonywane na planie okręgu, młodsze zaś na planie prostokąta. Mniej regularne kształty miały towarzyszące domostwom zagrody.

Zdaniem kierującego pracami dr. Piotra Kołodziejczyka: górna część była wykonywana z materiałów organicznych. W środku znajdowały się natomiast paleniska czy jamy, w których przechowywano zboże. Archeolodzy natknęli się także na pozostałości po wyposażeniu domostw. Znaleźli kamienie żarnowe, które służyły mieszkańcom do ręcznego mielenia zboża, krzemienne noże czy też pozostałości po ceramicznych naczyniach.

Polscy archeolodzy prowadzą w Jordanii badania od 2014 roku. Tegoroczna tura badań archeologicznych została sfinansowana dzięki środkom z Narodowego Centrum Nauki.

Źródło: Nauka w Polsce

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*