Potańcówka Miejska w stylu retro

Potańcówka Miejska w rytmach Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej to niezwykła zabawa miejska w klimacie retro. Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza 15 sierpnia od 14.00 na Plac Jakuba Wejhera. Odbędziemy wspólną podróż w czasie! Impreza została objęta przez nasz portal patronatem medialnym.

„Dawniej to były czasy! Przez wiele lat nie opuszczało mnie wrażenie, że urodziłem się za późno. Ciekawe czasy, niezwykłe wydarzenia, fenomenalne jednostki – wszystko to, w moim odczuciu, należało do przeszłości i raz na zawsze się skończyło” – stwierdza bohater „Madame” Antoniego Libery.

Jeśli miewacie podobne odczucia, zdarza Wam się z nostalgią oglądać archiwalne materiały z dwudziestolecia międzywojennego i wzdychać, że kobiety wyglądały wtedy niezwykle kobieco i pięknie, a mężczyźni byli męscy, szarmanccy i charakteryzowali się niebanalną elegancją to znakomitą okazją, by cofnąć się w czasie będzie „Potańcówka Miejska”, która zabierze uczestników do Wejherowa okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Przekonamy się jak spędzały czas nasze babcie. Dowiemy się jak randkowano na początku XX wieku. To właśnie bowiem podczas takich potańcówek nasi dziadkowie zabiegali o względy babć.

Podczas Potańcówki Miejskiej spotkamy na wejherowskim rynku retro fotografa, który pozwoli nam poczuć się jak za dawnych lat. Ulice przemierzać będą bicykliści na starodawnych rowerach. Kataryniarz przypomni przepiękne, dawne melodie. Będzie można odwiedzić stragany sprzed lat, zajrzeć na stoisko modystki, która w swym kąciku zaprezentuje niezwykle efektowne nakrycia głowy inspirowane modą lat dwudziestych.

Najmłodsi będą mogli skosztować waty cukrowej oraz oddać się grom i zabawom prowadzonym przez animatorów uwielbiających dawne formy spędzania czasu wolnego. Przybliżą najmłodszym zabawy, w które bawili się nasi dziadkowie, gdy jeszcze byli dziećmi. Pokażemy, że te historyczne figle mogą być nadal atrakcyjne. Kto wie, może choć od czasu do czasu pozwolą oderwać się od telefonów komórkowych i tabletów?

Potańcówka to też idealna okazja do nauki podstawowych kroków tanecznych. Poznamy podstawy tańców swingowych. Ta niezwykle energetyczna choreografia była bardzo popularna w I połowie XX wieku, kiedy to była manifestacją wolności i sprzeciwem wobec społecznych konwenansów. Zapraszamy do wspólnego tańca – wszystkich, bez względu na wiek, czy taneczne doświadczenie. Wystarczą wygodne buty, pozytywne nastawienie i dobry humor.

O godzinie 19.00 Wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna – Zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, którzy nieustannie ich inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny oraz ekranu dwudziestolecia, czasów powojennych, wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie mieszkańcom okresu międzywojnia – ówczesnej kultury, sztuki oraz realiów życia codziennego. Forma wydarzenia pozwala na angażowanie lokalnej społeczności poprzez wspólny taniec, wykonywanie stylizacji inspirowanej latami dwudziestymi! Najbardziej efektowny kostium zostanie nagrodzony! Zachęcamy więc do przejrzenia garderoby babci… być może nadal znajdują się tam stroje, które nosiła w młodości? A może z zupełnie współczesnych elementów garderoby uda się stworzyć stylizację inspirowaną tym niezwykle pięknym okresem modowym?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*