Powstaje „Wirtualnie Muzeum Chodlika”

Wczesnośredniowieczne grodzisko oraz otaczające je osady i cmentarzyska w Chodliku (gmina Karczmiska, woj. lubelskie) będą mogli obejrzeć internauci na ekranach komputerów już za kilka miesięcy. Trwają intensywne prace archeologów nad stworzeniem popularnonaukowej platformy internetowej.

Archeolodzy pod kierunkiem Łukasz Miechowicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie prowadzą szeroko zakrojone prace terenowe wokół Chodlika na Lubelszczyźnie od 6 lat. Wokół wsi odkryli nieznane dotąd wczesnośredniowieczne cmentarzyska kurhanowe oraz elementy fortyfikacji.

„Nasz projekt stanowi kolejny krok w działaniach mających na celu zbadanie i ochronę dziedzictwa kulturowego Chodlika. Naszym celem jest spopularyzowanie oraz promocja na znacznie większą skalę prowadzonych w tym miejscu – między innymi przez nas – badań oraz wiedzy jaką wniosły do nauki” – wyjaśnia PAP Łukasz Miechowicz.

Projekt realizowany jest przez warszawski oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, a finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.

Powstająca właśnie platforma internetowa umożliwi wirtualny spacer po grodzisku w Chodliku. Zamieszczone zostaną również informacje poświęcone badanym cmentarzyskom oraz osadom. W tym celu naukowcy wykonują serię panoram sferycznych, wzbogaconych o popularnonaukowe materiały wizualne oraz dźwiękowe. Powstaje również film popularyzujący prowadzone przez nich badania naukowe.

Oprócz tego archeolodzy planują w ramach platformy udostępniać wirtualne wystawy zabytków – zarówno stałe jak i cykliczne, które będą uzupełniane o nowo odkryte zabytki.

„Chcemy pokazać, że nauka nie jest zarezerwowana jedynie dla wąskiego grona naukowców, którzy potrafią zrozumieć specjalistyczne publikacje, lecz jest otwarta dla wszystkich i w ten sposób ma sens dla całego społeczeństwa. Zaznaczyć trzeba, iż podobne inicjatywy nie były jak dotąd podejmowane w promocji i popularyzacji badań naukowych w Polsce” – dodaje badacz.

„Wirtualne Muzeum Chodlika” zostanie uruchomione w grudniu. Partnerami projektu są Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Gmina Karczmiska.

Wyniki prac archeologów można na bieżąco śledzić na stronie internetowej misji oraz na jej profilu na Facebooku. Zwiastun projektu dostępny można obejrzeć na YouTube. 

źródło: PAP

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*