Powstanie kolejna sztuczna rafa z muzealnego okrętu

Organizacja Artificial Reefs International oraz główny sponsor projektu, firma odzieżowa Salt Life, ogłosili, że PADI zostało partnerem projektu przekształcenia USS „Clamagore” w sztuczną rafę. Jest to kolejny taki projekt realizowany w Stanach Zjednoczonych. Ma to uatrakcyjnić nurkowanie.

Okręt podwodny został zwodowany w 1945 roku. W 1975 wycofano go ze służby i został okrętem muzealnym w Muzeum Morskim Patriots Poin w Charleston w Południowej Karolinie. Obecnie ma zostać przetransportowany do wybrzeży hrabstwa Palm Beach na Florydzie.

Pod nadzorem CRB Geological & Environmental Services okręt zostanie poddany intensywnemu czyszczeniu, natomiast jego kadłub zdemontują z jednej strony, by stworzyć w tym miejscu podwodne muzeum i sztuczną rafę. Twórcy chcą, by rafa dostarczała schronienia morskiej faunie i florze oraz być miejscem rekreacji i edukacji dla płetwonurków.

Organizacja PADI chce wspierać czynienie dobra, ponadto jesteśmy pasjonatami w zakresie poprawy zdrowia raf na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym – wyjaśnił Drew Richardson, prezes i dyrektor generalny PADI Worldwide. Cieszymy się, że możemy współpracować z podobnie myślącymi organizacjami, które uważają pracę na rzecz oceanów za kluczową. Łącząc nasze głosy i nasze szczególne talenty, możemy wpłynąć pozytywnie na środowisko oceanów i na ludzi, którzy go kochają – powiedział prezes Salt Life, Jeff Stillwell.

Prace mają ruszyć wiosną tego roku. Planowany czas ich zakończenia to sierpień 2018. Władze hrabstwa Palm Beach także zaangażowały się w całą inicjatywę i przekazały na nią milion dolarów. Całkowity jej koszt to cztery miliony dolarów, jednak pozostałą część sumy ma pozyskać Artificial Reefs International. Wrak mający prawie sto metrów ma znaleźć się na głębokości trzydziestu metrów. To doskonały przykład połączenia ekologii, rekreacji oraz edukacji.

W wodach powstaje coraz więcej sztucznych raf koralowych, te prawdziwe obumierają, przez co mnóstwo istot żywych traci swoje schronienie. Koralowce to gromada wyłącznie morskich, skałotwórczych parzydełkowców (Cnidaria), które występują tylko pod postacią polipa. Najczęściej kolonijnie.

Źródła: divers24.pl, zmianynaziemi.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*